Üst ikinci molar diş çekimli ve çekimsiz vakalarda twin force bite corrector apareyinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of twin force bite corrector appliance in upper second molar extraction and nonextraction cases
  1. Tez No: 460371
  2. Yazar: EDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BİROL ÖZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sınıf II maloklüzyonların tedavisinde kullanılan sabit fonksiyonel bir aparey olan Twin Force Bite Corrector apareyinin üst daimi ikinci molar diş çekimli ve çekimsiz tedavilerde dentoiskeletsel etkilerinin sefalometrik filmler aracılığıyla değerlendirilmesidir. Büyüme potansiyeli azalmış ve Sınıf II maloklüzyona sahip 45 hasta iki gruba ayrılmıştır. Bunlardan 23'ü (19 kız, 4 erkek; ortalama yaş 14.93±1.35 yıl) üst iki ikinci molar diş çekimli, 22'si (13 kız, 9 erkek; ortalama yaş 14.25±1.71 yıl) çekimsiz olarak Twin Force Bite Corrector sabit fonksiyonel apareyi ile tedavi edilmiştir. Lateral sefalometrik filmler tedavi öncesi (T0) ve Twin Force Bite Corrector apareyi çıkarıldıktan hemen sonra (T1) alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the dentoskeletal effects of Twin Force Bite Corrector appliance, a fixed functional appliance that is used in the treatment of class II malocclusions, on patients requiring the extraction of maxillary permanent second molars and non-extraction cases by using cephalometric radiographs. The sample consists of 45 Class II patients with lack of growth potential were divided into two groups. 23 of these 45 patients (19 females, 4 males, mean age 14.93 ± 1.35 years) had their upper second molar teeth extracted as a part of their orthodontic treatment plan and, 22 patients (13 female, 9 male, mean age 14.25 ± 1.71 years) were treated without tooth extraction and Twin Force Bite Corrector appliance was used in both groups to correct Class II malocclusion. . Lateral cephalometric radiographs were taken at the beginning of the treatment (T0) and immediately after the removal of the Twin Force Bite Corrector (T1). A significant decrease in SNA angle was observed on patients whose orthodontic treatments were performed with tooth extraction.