ANB açısı düzeltme yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of ANB angle correction methods
  1. Tez No: 460372
  2. Yazar: MERVE GONCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET BİROL ÖZEL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı; ANB açısına göre farklı sagittal yön ilişkisine sahip bireylerden elde edilen ölçümler sonucu oluşturulan veri havuzundan, farklı kraniyofasiyal paterne işaret eden kümelerin elde edilmesi, bu kümelerin hangi özellikler yönünden birbirlerinden ayrıldığının incelenmesidir. Çalışmada ANB açısı sınıflamasına göre Sınıf 1, Sınıf 2, Sınıf 3 ilişkiye sahip 3 grupta 110'ar adet olmak üzere toplam 330 adet lateral sefalogram kullanıldı. Tüm veriler üzerinde Rapidminer programının X-means algoritması kullanılarak 4 adet küme oluşturuldu. Kümelerin veriler ile ilişkisini belirlemek amacıyla Rapidminer'da karar ağacı analizi uygulandı. Karar ağacında dallanmanın uç kısımlarında yer alan bireyler ayıklandıktan sonra 288 lateral sefalogram üzerinde aynı işlem tekrarlandı. Elde edilen yeni veri kümesi üzerinde aynı işlemler tekrarlandı ve yeniden 4 adet küme elde edilerek yeni karar ağacı oluşturuldu. En son oluşturulan karar ağacında dallanmanın ilk ayrım noktasını belirleyen ölçüm Bireysel ANB hesaplanmasıydı. Bireysel ANB hesaplanmasının -2,3'den büyük olduğu dallarda Küme 0 ve Küme 1, küçük olduğu dallarda Küme 2 ve Küme 3 bulundu. Küme 0 ve Küme 1'in ayrımını belirleyen parametrelerin; interinsizal açı, SNA°, SNB°, Küme 2 ve Küme 3'ün ayrımını belirleyen parametrelerin; N-Go-Gn°, SN/MP° ve SN/GoGn ölçümlerinin olduğu görüldü. Kümeler arası farklar ANOVA, Tukey HSD, Tamhane, Kruskal-Wallis, Mann Whitney U testleri kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain clusters which are pointing different craniofacial patterns, from the data pool that obtained from individuals with different sagittal orientation relations according to the ANB angle and to examine the differences of these clusters. A total of 330 lateral cephalograms were used in the study, there were 3 groups and each group contains 110 samples which have Class 1, Class 2, and Class 3 relations according to the ANB angle classification. 4 clusters were created by using the X-means algorithm of the Rapidminer program on all datas. To determine the relationship between the clusters and datas, decision tree analysis applied on Rapidminer. The same procedure was repeated on 288 lateral cephalograms after the extraction of individuals which are on the extreme branches of decision tree. The same procedure was repeated on the new data set and a new decision tree with 4 sets was created. The measurement that determines the first segregation point of the branch in the last decision tree was individual ANB calculation. When individual ANB values at the branches were larger than -2.3 , cluster 0 and cluster 1 has been found and when the values were smaller than -2.3, Cluster 2 and Cluster 3 has been found. The parameters that determine the difference between cluster 0 and cluster 1 were ; Interincisal angle, SNA °, SNB ° and the parameters that determine the difference between cluster 2 and cluster 3 were; N-Go-Gn °, SN / MP ° and SN / GoGn measurements. The differences between the clusters were analized by using ANOVA, Tukey HSD, Tamhane, Kruskal-Wallis, Mann Whitney U tests.