Parvovirus ile doğal enfekte köpek bağırsaklarında kaspaz-3 ve PCNA aktivitesinin immunohistokimyasal olarak incelenmesi
Immunohistochemical examinations on caspase-3 and PCNA expressions in naturallyparvovirus infected dog intestines
- Tez No: 460400
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmada Canin Parvovirus (CPV) ile doğal enfekte köpek bağırsaklarında Kaspaz-3 ve PCNA aktivitesinin immunohistokimyasal olarak incelenmesi amaçlandı. Bu amaçla CPV teşhisi konmuş 30 adet köpek bağırsak dokusu materyal olarak kullanıldı. Bağırsak dokuları öncelikle CPV antiserumu kullanılarak boyandı ve hastalık teşhisi kesinleştirildi. Ardından bu bağırsak dokularında streptavidin-biotin-peroksidaz metodu kullanılarak Kaspaz-3 ve PCNA aktivitesi incelendi ve sonuçlar değerlendirildi. İmmunohistokimyasal olarak incelenen bağırsaklarda epitel, kript ve yangısal hücrelerde Kaspaz-3 ve PCNA aktivitesinde artış gözlendi. Bu çalışmanın sonuçları CPV patogenezinde Kaspaz-3 ve PCNA'nın önemli bir rol oynadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine immunohistochemical expression of caspase-3 and PCNA expression in guts naturally infected with canine parvovirus (CPV). For this aim, 30 dog gut tissues were used as material. Firstly, gut samples were immunostained with CPV for to make precise diagnosis. Then, gut samples examined for Caspase-3 and PCNA activity and results were evaluated by Streptavidin biotin method. Increased Caspase-3 and PCNA activities were observed in epithelial, crypt and inflammatory cells by immunohistochemical methods. Result of this study Caspase-3 and PCNA has an important role in CPV pathogenesis.