Köpek transmissible venereal tümörlerinde MMP-2 ve MMP-7 aktivitesinin immunohistokimyasal olarak belirlenmesi
Immunohistochemical determination of MMP-2 and MPP-7 expression in transmissible venereal tumor in dogs
  1. Tez No: 460401
  2. Yazar: EZGİ OGUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, matriks metalloproteinaz–2 (MMP-2) ve matriks metalloproteinaz- 7'in (MMP-7) köpeklerde Transmissible Venereal Tümörlerde (TVT) ekspresyonlarının incelenmesi amacıyla daha önce teşhis konulmuş olan 20 adet tümör dokusu materyal olarak kullanıldı. Bu dokulara streptavidin-biotin peroksidaz kompleks metot uygulanarak MMP-2, MMP-7 immunoreaksiyonları karşılaştırılmalı olarak incelendi ve sonuçlar semikantitatif olarak değerlendirildi. İmmunohistokimyasal olarak TVT'yi oluşturan hücrelerde MMP-2 ve MMP-7 aktivitesinde artış şekillendiği gözlendi. Bu sonuç, MMP-2 ve MMP-7'in TVT patojenezinde önemli bir rol oynadığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study previously TVT diagnosed 20 dogs tissues were used as material for to examine MMP-2 and MMP-7 expressions. Streptavidin-biotine-peroxidase technique was used for these tissue for MMP-2 and MMP-7 expressions were comparatively examined and results were evaluated semiquantitalively. Immunohistochemically, MMP-2 and MMP-7 activity were increased in TVT cells. This result shoved that MMP-2 and MMP-7 in TVT pathogenesis.