Kadıköy bölgesinde ruh sağlığı hizmetine başvurmuş 200 kadın vakanın SCL-90 psikolojik belirti tarama testine göre incelenmesi
Examination of 200 women cases who apply to mental health services in Kadiköy region, according to SCL-90 psychological indication scanning test
  1. Tez No: 460420
  2. Yazar: TUĞBA KELOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul İli Kadıköy ilçesinde ruh sağlığı hizmetlerine başvuran kadınların, ruhsal belirtileri ve bunlara etki eden faktörlerin ortaya konması hedeflenmiştir. Ek olarak, araştırmada kadınların yaşı, eğitim düzeyi gibi değişkenlerin Somatizasyon, Obsesif-Kompulsif, Kişilerarası Duyarlılık, Depresyon, Kaygı, Öfke-Düşmanlık, Fobik Anksiyete, Paranoid Düşünce ve Psikotizm düzeyleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemini İstanbul İli Kadıköy İlçesinde ruh sağlığı hizmetlerine başvuran 200 kadın oluşturmuştur. Araştırma verileri SCL-90 Ölçeği (Psikolojik Belirti Tarama Testi) kullanılarak elde edilmiştir. Aynı zamanda kadınların sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; kadınların yaşları arttıkça; obsesif kompulsif, kişilerarası duyarlılık, depresyon, kaygı, öfke-düşmanlık, fobik anksiyete, paranoid düşünce, psikotizm ve genel değerlendirme ölçeklerinden aldıkları puanların düşmekte olduğu ve bekar olan kadınların ayrılmış olan kadınlara oranla fobik anksiyete düzeylerinin daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan kadınların çalışma durumu ve eğitim düzeylerine göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Anahtar Kelimeler : Ruh Sağlığı, Ruh Sağlığı Hizmetleri, SCL-90
Özet (Çeviri)
This study's aim is to reveal the mental symptoms and affected factors to women who apply to mental health services in Kadıkoy district of Istanbul. Besides, the effects of variables such as women's ages and education levels on somatization, obsessive-compulsive, interpersonal sensitiveness, depression, anxiety, anger-hostility, phobic anxiety, paranoid thoughts and psychotism levels are examined. 200 women who apply to mental health services in Kadıkoy district of Istanbul constitute the sample of the research. This study's data obtained by using the SCL-90 Scale (Psychological Symptom Scanning Test). Also, according to identify socio-demographic characteristics of women, personal information form is made by researcher. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that as women's age increase, their scores from scales on obsessive-compulsive, interpersonal sensitiveness, depression, anxiety, anger-hostility, phobic anxiety, paranoid thoughts, psychotism and general asessment decrease; and single women have higher phobic anxiety levels than divorced women. There was no meaningful results for socio-demographic variables that take a part in the research, such as women's employment status and education level. Key Words : Mental Health, Mental Health Services, SCL-90