Dikkat eksikliği olan 6-12 yaş arası çocuklarda vurmalı çalgılar kullanılarak dikkat sürelerinin artırılmasına yönelik modellerin incelenmesi ve bir model önerisi
An investigation of models for increasing attention span in children between in the age of 6 to 12 with attention deficit disorder by using percussion and a model suggestion
  1. Tez No: 460434
  2. Yazar: ZELİHA GÜLDEN ANLI
  3. Danışmanlar: PROF. LEYLA PINAR TANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Psikoloji, Music, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin amacı, dikkat eksikliği olan 6-12 yaş aralığındaki çocuklarda vurmalı çalgılar kullanılarak dikkat sürelerini arttırmaktır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmacı tarafından geliştirilen ritim eğitim programının içeriğinde öğrenilen ritim kalıplarının düzenli tekrar edilmesine ve çoklu ritim çalışmalarına dayalı deneysel araştırma modelli bir çalışma yürütülmüştür. Üç yıl sürmesi planlanan bu çalışmada, dikkat eksikliği olan öğrencilere yönelik“ritim eğitim programı”uygulanarak eğitimin sonunda katılımcı öğrencilerin sosyal becerilerinin artabileceği, müzik-ritim algılarının gelişebileceği, dikkat eksikliğine bağlı oluşan problemlerinin çözülebileceği gözlemlenmiştir. Bu konuyla ilgili geliştirilen çalışma ve pratikler araştırma konusu olacak şekilde tezin içinde sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Müzik, Ritim, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to increase the attention span of children between the age of 6 to 12 with attention deficit disorder by using percussion instruments. To fulfill this purpose, an experimental research based on the rhythm training program and repeated rhythm patterns developed by the researcher in the context of multiple rhythm studies has been carried out. In this study,“rhythm education program”was applied to the students with attention deficit disorder and it was observed that the social skills of the participant students could be increased at the end of the training and the problems due to lack of attention could be decreased. The program was planned to last for three years. The works and practices developed on this topic are presented in the thesis as a research topic. Key words : Music, Rhytim, Attention Deficit and Hiperactivity Disorder