Bağlama eğitiminin Belçika Türk toplumuna kazandırdıkları
Benefits of bağlama education to the Turkish community in Belgium
- Tez No: 460433
 - Danışmanlar: PROF. LEYLA PINAR TANSEVER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, bağlama eğitiminin Belçika'daki Türk toplumuna göç tarihi boyunca kültürel anlamda ve sosyal anlamda ne gibi kazanımlar sağladığını göstermek amacı ile hazırlanılmıştır, Bu amaçla Belçika'daki eğitim sistemi incelenmiş olup, Flaman bölgesindeki bağlama eğitimi veren müzik akademilerinin iki tanesi örnek olarak sunulmuştur. Bağlama eğitimi alan öğrencilerin eğitim süreci boyunca kültürler arası etkileşimleri ve öğrencilerin sosyo-kültürel yapıları incelenmiştir. Bağlama eğitiminin yabancı uyruklu öğrencilerde başarı durumları gözlenmiş olup, metodik tekniklerin bu süreçte önemli olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra, Türklerin göç süreci boyunca çalıştıkları iş alanları üzerinde durulmuş ve günümüzdeki müzik eğitimi sayesinde farklı sosyalleşme biçimleri gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, bağlama eğitiminin Türk ve Belçika toplumları arasında kültürel etkileşim boyutunda önemli olduğu anlaşılmıştır. Bu nedenle de sosyo-kültürel anlamda Türklerin Belçika'ya uyum sürecinde bağlamanın önemli olduğu ileri sürülebilir. Anahtar Kelimeler : Bağlama, Enstrüman, Eğitim, Türkler, Belçika, Göç
Özet (Çeviri)
This study aıms at showing the cultural and social benefits of Baglama education to the Turkish community in Belgium. For this reason, the Belgian education system has been investigated and two of the educational instutite providing baglama courses has been presented as examples. In this study, the cultural interaction of the students following the baglama education and their social and cultural structure has been analysed. The success of baglama education on foreign students has been observerd and the structural techniques has been found to be important. Moreover, this study focused on the different occupations of Turkish community during the entire immigration process. Different forms of interaction between Turkish and Belgian community thanks to music education has been stated. As a result of this study, the importance of baglama eduction on improving cultural interation between Turkish and Belgian community has been shown. Accordingly, it can be claimed that baglama education plays a crucial role in the integration process of Turkish community into Belgian society. y Words : Bağlama, Instruments, Education, Training, Turkish Community, Belgium, Immigration