Resimde düşsel imgeler
Fantastic images in painting
- Tez No: 460515
- Danışmanlar: DOÇ. HASAN KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
“Resimde Düşsel İmgeler”konulu çalışma raporumda, aklın her daim önde olduğu günümüz çağında; duygularını ve ruhunu kaybettiği içsel bir yok oluştan,“bireyin”kendisini bulmasında ve kirlenmiş ruhunu aydınlatmasında; öncelikle kendi kimlik arayışındaki içsel yolculuğu üzerinden (ben, benlik, bilinçaltı/dışı, bilinç v.b. konulara değinerek) gidilerek nasıl bir çıkış yolu araması gerektiği hakkında sanatın etkin rolüne ve gücüne değinilmiştir. Raporun, gerek metin gerekse görsel bölümleri oluşturulurken; bireyin öncelikle aileden başlayarak toplum içindeki tragedyasını anlatmakta olan 20.yy'ın en büyük sanatçılarından, Franz Kafka'nın,“Dönüşüm”adlı yapıtından esinlenilmiştir. Rapor oluşturulurken; raporun metin ve görsel bölümleri çeşitli yazar, düşünür ve sanatçıların düşünce ve eserleri ile desteklenmiştir. Bireyin bu içsel arayışını, sorgulayışını ve arınarak aydınlığa ulaşmasını -doğadan da destek alarak-“düşsel imgeler”yolu ile oluşturulmuş resimlerde“yağlı boya”tekniği kullanılmıştır. Oluşturulan görsel çalışmalarda kullanılan imgelere ve renklere mitolojiden de esinlenerek sembolik anlamlar yüklenmiştir. Anahtar Sözcükler Düş, İmge, Ben, Benlik, Bilinçdışı, Birey, Toplum, Sanat
Özet (Çeviri)
In my study report on“Fantastic Images in Painting”, the effective role and power of art is addressed with respect to how to find a way out through the inner journey of the person seeking his/her own identity (addressing issues such as self, personality, sub/unconscious, conscious etc.) in self-discovery of the“individual”and in enlightening his/her stained soul out of an inner destruction in the present-day age always emphasizing reason, in which emotions and soul are lost. When creating both the text and visual parts of the report, inspiration is drawn from“the Metamorphosis”, elaborating the tragedy of the individual in a society starting from the family, by Franz Kafka, one of the greatest artists of the 20th century. When creating the report, the text and visual parts of the report have been supported by thoughts and works of various authors, philosophers and artists.“Oil paint”technique has been employed in paintings created through“fantastic images”referring to such seeking, questioning and purification and enlightenment of the individual –with support from the nature as well. The symbols and colors used in the visual works created have also been attributed symbolic meanings, also drawing inspiration from the mythology. Key Words Fantasy, Image, Self, Personality, Unconscious, Individual, Society, Art