Hitit Uygarlığında semiyotik yaklaşımlar ve seramiklerin üzerine uygulanışı
Semiotic approaches in Hittites Civilization and their application on ceramics
- Tez No: 460530
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FUAT KÖKEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmanın konusunu;“Hitit Uygarlığında Semiyotik Yaklaşımlar ve Seramikler Üzerine Uygulanışı”oluşturmaktadır. Anadolu'nun en önemli kültür miraslarından biri olan Hitit Uygarlığı; görsel kalıntılar üzerinden semiyotik (göstergebilimsel) bakış açısı ile ele alınmış ve Hitit seramikleri, bu bilimin temel kavramları ışığında yorumlanmaya çalışılmıştır. Çalışmada; semiyotik, yani göstergebilimin tanımı, tarihi, inceleme alanları; Hitit Uygarlığının tarihi, kültürü, sosyal yaşam, dini inançlar, mitoloji ve törenleri, göstergebilimsel yöntemler kullanılarak yorumlanmaya çalışılmıştır. Dolayısıyla Hitit seramik sanatının da, bu etkilerin altında geliştiği düşünülerek, Hitit seramikleri üzerinde yer alan semboller bağlamında, kültür ve inançlarının ortaya çıkardığı göstergeler ve altında yatan anlamlar incelenmiştir. Hititlerin kültürel yaşamları, din ve inançları, bu olguların üretime nasıl yansıdığı, ayin ve törenlerde kullandıkları seramik objeler üzerinde yer alan simgelerin, bu çevresel etkileşimle nasıl şekil aldığı incelenmiş; seramikler üzerinde bulunan bu betimlemeleri yorumlarken göstergebilimsel yöntemin temel kavramları kullanılmış, çevresel, inançsal, toplumsal etkiler göz önüne alınarak inceleme yapılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Hitit, Semiyotik, Seramik, Tasarım.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is“Semiotic Approaches in Hittites Civilization and Their Application on Ceramics”. Hittites Civilization, one of the most prominent cultural heritage of Anatolia, is examined from a semiotic perspective based on visual remains. It attempts to interpret Hittite ceramics by using fundamental concepts of semiotics. In this study; the definition, history, and fields of study of semiotics are explained; and an attempt is made to interpret the history, culture, social life, religion, mythology and rituals of Hittites Civilization by using semiotic methods. Hittite ceramic art has deeply been effected by, formed and developed under these influences. Thereby, the symbols and signs that were outcome of culture and beliefs and their underlying meanings are examined by making use of symbols seen on Hittite ceramics. The cultural life, religion and beliefs of Hittites and their effect on Hittite productivity, and formation process of symbols on the ceramic objects which had been used in rites and rituals under this peripheral effect are examined; the fundamental concepts of semiotic methods are utilized and environmental, religious, and social influences are taken into consideration in making an effort to interpret these signs and symbols. KEYWORDS : Hittites, Semiotic, Ceramic, Design.