Stratejik planın, yatırım programı ile ilişkisi ve üst politika belgeleriyle uyumu: İSKİ üzerine bir inceleme
Strategic plan's, relation to investment program and compliance with upper policy documents: A review on İSKİ
  1. Tez No: 460643
  2. Yazar: SAFA TOMBUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 2016-2020 Stratejik Planı, yürürlükteki ilgili kanun, yönetmelik ve stratejik plan tekniğine uyumu açısından incelenmiştir. Stratejik plan; kurum içi analiz, paydaş analizi ve GZFT analizi kapsamında yapılan anketler yardımıyla değerlendirilmiş, kurum politikalarının ve kurumsal kimliğinin stratejik plana yeterince yansıtıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Stratejik plan ve yatırım programı ilişkisi ise somut örneklerle açıklanarak, bir önceki stratejik plan gerçekleşme sonuçlarının başarı seviyelerinin oransal olarak aritmetik ortalaması alınmak suretiyle %83,56'lık başarı seviyesi yakaladığı görülmüştür. Son olarak stratejik planın üst politika belgelerine uyumu konusu oluşturulan tablo yardımıyla açıklanmıştır. Tabloda stratejik planın; Onuncu Kalkınma Planı-AB Müktesebatı-Orman ve Su İşleri Bakanlığı Stratejik Planı-Orta Vadeli Program ve Orta Vadeli Mali Plan ile uyumlu olduğu hedefler belirlenmiş ve bu kısımlar tabloda işaretlenmiştir. Tabloda stratejik planın üst politika belgeleriyle 52 noktada örtüşerek planın üst politika belgelerine yüksek oranda uyum sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the 2016-2020 strategic plan of Istanbul Water and Sewerage General Directorate has been dealt with whether it is compatible with valid law, regulations and the techniques of strategic plan. The Strategic plan has been evaluated with concept of analysis of internal and external stakeholders and SWOT analysis through surveys, and it has been concluded that institutional policy and identity was reflected enough to the strategic plan. Explaining the relation between Strategic plan and investment program with the grave examples, it was seen that the realization results of the previous strategic plan has been reached to 83,6 % success rate in proportion. Finally, compatibility of strategic plan with upper policy documents were explained through the created chart. In the chart, strategic plan goals which were compatible with The Tenth Development Plan- European Acquis Communautaire-Ministry of Forest and Water Management Strategic Plan-Medium-Term Programme and Medium-Term Financial Plan; were determined and compatible parts were marked on the chart. It has been precipitated that the strategic plan was compatible with the Upper policy documents at high rates, that is at 52 points.