Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) tanılı hastalarda zihin kuramı performansı ve atıfsal yanlılığın incelenmesi
Investigation of theory of mind (TOM) performance and attribution style on patients who diagnosed with Post Traumatic Stress Disorder (PTSD)
  1. Tez No: 460714
  2. Yazar: FATMA DİLARA ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Mevcut çalışmanın amacı, Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) tanısı alan hastalarda bilişsel bir beceri olan Zihin Kuramı (ZK) performansının nasıl etkilendiğini ve atıfsal yanlılığın ne şekilde olduğunu değerlendirmektir. Travmaya maruz kalan bireylerin sosyal ilişkilerinin zarar gördüğüne karşın güçlü kanıtlar olmasına rağmen literatürde bireylerin sosyal bilişlerini analiz etmeye yönelik az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu bakımdan TSSB tanılı bireylerde Zihin Teorisi performansının incelenmesi ve atıfsal yanlılığın belirlenmesi ile literatürdeki boşluğun kapatılmasına yönelik veriler elde edilmesine çalışılmıştır. Yöntem: Çalışma, 30 TSSB tanısı almış ve 30 sağlıklı birey olmak üzere toplam 60 kişilik örneklem kullanılarak yapıldı. Örnekleme, araştırmacı tarafından demografik formun yanısıra Gözlerden Zihin Okuma Testi (RMET), İçsel-Dışsal-Durumsal Atıf Stilleri Ölçeği (IPSAQ), Klinisyen Trafaından Uygulanan TSSB Ölçeği (CAPS), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Çocukluk Çağı Travmaları Envanteri (CTQ) ve İma Görevi (Hinting Task) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of the current study is investigating theory of mind (ToM) abilities and attribution styles on people who diagnosed with Post Traumatic Stress Disorder (PTSD). There are few studies that show PTSD may lead to damage on social interaction skills, thus, more studies must be made for analyzing social cognition abilities among people who diagnosed with PTSD. The current study is made in the purpose of understanding how ToM performance and attributing way affected from PTSD. Method: The study is conducted with 60 participants; 30 people who are diagnosed with PTSD and 30 healthy participants. Reading Mind in the Eyes Test (RMET), Internal-Personal-Situational Attribution Questionnaire (IPSAQ), Clinician Administered PTSD Scale (CAPS), Beck Depression Inventory (BDI), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Hinting Task, and a socio-demographic questionnaire were applied to the participants by the researcher.