Tükenmişlik sendromunun üniversite öğrencilerinin bağlanma stilleri üzerinden değerlendirilmesi
Connecting through the evaluation of styles of burnout syndrome of university students
  1. Tez No: 460716
  2. Yazar: MİNE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tükenmişlik sendromu yavaş gelişen bir süreçtir ve çalışan kişilerin %80' i iş yaşamlarının bir noktasında tükenmişlik yaşayabilmektedir. Bu sendrom özellikle insanlarla birebir etkileşimde olan meslek gruplarıyla, kişisel gelişim ve analiz üzerine harcanan vakit ve duygusal çöküntü ile belirmektedir. Tükenmişlik sendromu ve bağlanma stilleri arasında söz konusu olabilecek muhtemel bağlantılara yönelik düşünceleri değerlendirmek amacıyla bu çalışma ele alınmıştır. Bu çalışmada katılımcılara sırasıyla Araştırma kapsamında Sosyodemografik bilgi formu, Maslach Tükenmişlik Envanteri, İlişki Ölçekleri Anketi verilmiştir. Katılımcılara anket ve ölçek formlarının doldurulması ile ilgili bilgilendirme yapılacak ve soruları mümkün olduğunca boş bırakmamaları talep edilmiştir. Sonuçlar, bu çalışmada tükenmişlik ölçeği değerlerinin evrendeki katılımcılarda da yüksek olduğu görülmektedir. Maslach tükenmişlik ölçeği alt boyutları incelenirken katılımcıların ortalama duygusal tükenmişlik boyutunun 20.15 ortalamaya sahip olduğu (ss=5.54), duyarsızlaşma boyutunun 7.68 ortalamaya sahip olduğu (ss=2.72), kişisel başarı boyutunun 26.58 ortalamaya sahip olduğu (ss=4.79) hesaplanmıştır. İlişkiler Ölçeği Anketi alt ölçek ortalamalarında ise güvenilirlik değerlendirmeleri düşük olduğu için evrendeki katılımcılar adına ilişki ölçeğini değerlendirmek uygun bulunmamaktadır. Bu sebeple sadece Maslach tükenmişlik envanteri ile ilişki ölçeği anketi arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığı nonparametrik Sperman korelasyon değerlendirilmesiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome is a slowly developing process, and 80% of working people may experience burnout at the same time of their work life. This syndrome is manifested by the time spent on personal development and analysis, and emotional depression, especially with occupational groups interacting with people. This study was considered in order to assess possible link considerations between burnout syndrome and attachment styles. In this study, sociodemographic information form, Maslach Burnout Inventory, Relationship Scale Questionnaire were performed by the volunteers. Participants were informed about the filling of questionnaire and scale forms and were asked not to leave questions. It is obtained that the burnout scale values in this study are also higher in the participants at the stage. When the maslach burnout scale subscales were examined, the average emotional burnout dimension of the participants had an average of 20.15 (ss = 5.54), the desensitization dimension had an average of 7.68 (ss = 2.72), and the personal achievement dimension had an average of 26.58 (ss = 4.79). Since reliability scores are lower in the mean of the Relative Scale Questionnaire subscale, it is not appropriate to evaluate the relationship scale in the name of participants in the questionnaire. For this reason, only the relationship between the Maslach burnout inventory and the relationship scale questionnaire was examined by evaluating nonparametric Sperman correlation.