Yetişkin seperasyon anksiyetesinin somatik belirtiler üzerine etkisi
Impact on adult separetion somati̇c symptoms of anxi̇ety
- Tez No: 460727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde, insanlarda sık görülmeye başlayan ve buna bağlı olarak incelemelere tabi olan çok sayıda ruhsal rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden birisi anksiyete bozukluklarıdır. Anksiyete bozukluğu, günlük yaşam içerisinde oluşması normal bir durum olan kaygıların, bireyde gereğinden fazla bir şekilde etki göstermesi şeklinde ifade edilmektedir. Bu çerçevede bireyin normal bir yaşantı sürebilmesini engelleyebilmesi açısından önemli bir unsur olan anksiyete durumunun, çalışma kapsamında değerlendirilmesi ve anksiyeteye bağlı sonuçların her açıdan incelenmesi sağlanmıştır. Bu çalışmada katılımcılara araştırma kapsamında katılımcılara, Sosyodemografik bilgi formu, Ayrılma Anksiyetesi Belirti Envanteri, Yetişkin Seperasyon Anksiyetesi Anketi ve Somatizasyon Ölçeği verilmiştir. Katılımcılara anket ve ölçek formlarının doldurulması ile ilgili bilgilendirme yapılacak ve soruları mümkün olduğunca boş bırakmamaları talep edilmiştir. Elde edilen bulgulara ilişkin olarak sonuçlar incelendiğinde, anksiyeteye ilişkin katılımcıların fazlaca olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda, 15 maddeden oluşan ayrılma anksiyetesi belirti envanterlerinin değerlendirilmesi ile faktör analizinde geçerlilik değerinin 0.88, iç güvenilirliğin 0.89 ve test tekrar değerinin 0.91 olduğu belirlenmiştir. Yetişkin ayrılma anksiyetesinde ise 27 maddeye bağlı olarak 4'lü Likert tipi ölçüme dayalı model incelenerek ayırt edici geçerlilik ve faktör analizinin KMO değeri, 0.93 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, there are a lot of mental disorders that are uncommon in humans and subject to examination depending on it. One of the most important of these is anxiety disorders. Anxiety disorder is expressed as the fact that anxiety, which is a normal state of occurrence in daily life, has an effect on the individual excessively. An anxiety situation, an evaluation of the study, and an anxiety-related outcome are examined from all aspects in order to prevent an individual from having a normal life in this frame. Participants in this study included sociodemographic information form, Separation Anxiety Symptom Inventory, Adult Separation Anxiety Questionnaire and Somatization Questionnaire. Participants were asked to fill in questionnaire and scale forms and not to leave questions as blank as possible. When the results of the findings were examined, it was determined that participants with anxiety were high. As a result of the study, it was determined that the validity value was 0.88, the internal reliability was 0.89, and the test repetition value was 0.91 in the factor analysis with the evaluation of the separation anxiety symptom inventory consisting of 15 items. In the case of adult separation anxiety, a 4-point Likert-type-based model was selected based on 27 items, and the KMO value of discriminant validity and factor analysis was 0.93.