Kanser hastalarına bakım veren bireylerin anksiyete, yaşam kalitesi ve depresyon bakımından incelenmesi
Examination of anxiety, quality of life and depression in individuals caring for cancer patients
  1. Tez No: 460736
  2. Yazar: REYHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER EVRENSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Araştırmanın örneklemi İstanbul ili Gayrettepe Florance Nightingale ve Beykoz Devlet Hastane'lerinin Onkoloji Bölümlerinde tedavi görmekte olan ve 2015-2016 yılı içerisinde kanser hastalarına bakım veren bireylerden oluşmaktadır Bu çalışmanın hazırlanma amacı kanser hastalarına bakım veren bireylerin anksiyete, yaşam kalitesi ve depresyon açısından süreçten nasıl etkilendiklerini belirlemektir. Elde edilen sonuçlar bakım veren bireylerin anksiyete, yaşam kalitesi ve depresyon açısından olumsuz yönde etkilendiklerini göstermiştir. Depresyon ve anksiyete arasında doğru orantılı bir ilişki olduğunun belirlendiği çalışmada, depresyon ve anksiyetenin yaşam kalitesi üzerinde bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin verdikleri yanıtların samimi yanıtlar olduğunun kabul edilmesi, bu çalışmanın sınırlılığını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The sample of the study consisted of individuals who were treated in the Department of Oncology at the Istanbul Gayrettepe Florance Nightingale and Beykoz State Hospitals and who gave care to cancer patients in 2015-2016. The purpose of this study is to determine how individuals who care for cancer patients are affected by this process in terms of anxiety, quality of life and depression. The results have shown that caregivers are affected in the negative way in terms of anxiety, quality of life and depression. In a study in which there was a direct correlation between depression and anxiety, it was concluded that depression and anxiety did not have an impact on quality of life.