Çevre laboratuvarlarında risk analizi
Risk analysis in environmental laboratories
  1. Tez No: 460809
  2. Yazar: CANSU GÖKDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERKAN ŞAHİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İş sağlığı ve güvenliği dünyada en önemli konular arasında yer almaktadır. Son yıllarda ülkemizde de tüm sektörler için önem kazanan bir konudur.Laboratuvarlardaki donanım ve üretim teknolojisi, ergonomik koşullar, personelin beceri düzeyi ve yaşı, ilgili mevzuat, laboratuvarın organizasyon yapısı, işçilerin sağlık kontrolleri ve işe uygunluğu, tıbbi hizmetler ve organizasyonu, ortam özellikleri (gürültü, toz, ısı, aydınlatma, havalandırma, temizlik vb.), çalışma saatleri gibi pek çok konu İSG ile doğrudan ya da dolaylı olarak ilişkilidir.İSG sadece çalışanı koruma konusunu değil; bunun yanında iş yerini, bağlı kuruluşları ve işin gerçekleştirildiği çevreyi koruma durumunu da kapsamaktadır.Bu çalışmada, belirlennmiş çevre laboratuvarında gerçekleştirilen çalışmalar ve saha gözlemleri esas alındı. Belirlenen laboratuvara ilişkin iş sağlığı ve güvenliği kapsamında tehlikelerin belirlendi. Laboratuvara uygun risk analizinin yapılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kavramlarla birlikte risk analizinin ulusal ve uluslararası mevzuatta ve standartlarda geçen farklı tanımları da ortaya konulmuştur. Risk analizi çalışmalarının, iş sağlığı ve güvenliği içindeki yeri risk yönetimi kapsamında incelenmiştir. Laboratuvarda meydana gelebilecek iş kazaları belirlenmiştir. Bu çalışmada, çevre laboratuvarında 5x5 L tipi matris yöntemi kullanılarak risk analizi çalışması yapılmıştır. Laboratuvar ziyaret edilerek, ana tehlikeler başta olmak üzere, görünen tüm tehlikeler listelenmiş ve risk analizi oluşturulmuştur.İşte, hem personellerin daha sağlıklı bir ortamda çalışmalarını sağlamak, hem de beden ve ruh sağlıklarını korumak için mutlaka mevzuatta belirtilen iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is important issue. In recent years, occupational health and safety gained importance in Turkey. Experiments in laboratory, ergonomic conditions, age of the staff, relevant legislation, health check of personnel, medical services, ambit properties (noise, thermal confort, lighting, ventilation, cleaning...).ISG can not protect only the emplooye besides, ISG can protect work place, related institutions, work place surroundingın this study. It is aimed to perform appropriate risk analysis in the lab. Risk analysis studies, examine the risks ın the occupational health and safety. In this study, environmental labs use 5x5 L type matrix management and it made risc analysis. Visiting the lab, spoken with emplooyes and all the hazards are listed. main hazards than all the hazards are listed Here, it is absolutely necessary to take the occupational health and safety measures stated in the legislation in order to ensure that the personnel work in a healthier environment and to protect their physical and mental health.