Hava soğutmalı mini kanallı panjurlu kanatlı bir evsel buzdolabı kondenserinin farklı nem ve sabit soğutma yükü koşullarında sayısal ve deneysel analizi
Numerical and experimental analysis of an air cooled mini channel condenser with louvered fins for a household refrigerator under different humidity and fixed cooling load conditions
  1. Tez No: 460851
  2. Yazar: BAHADIR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, panjurlu kanatlara sahip mini kanallı alüminyum çekme borulu kompakt ısı değiştiricilerin farklı nem koşullarındaki performansı deneysel olarak araştırılmıştır. Bu çalışmanın 1. Bölümünde ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sektöründe enerji verimliliği ve ısı değiştiricilerin bu sektördeki payı kısaca anlatılmıştır. Bölüm 2'de evsel buzdolabı üreten proje ortağı firmanın kullanacağı ısı değiştiricilerin daha performanslı, daha küçük dolayısı ile daha az soğutucu akışkan kullanımı ile kendi pazarındaki yaratacağı fark vurgulanmıştır. Bölüm 3'te bu çalışma kapsamında araştırması yapılacak olan panjurlu kanatlı mini kanallı yassı borulu ısı değiştiricilerle ilgili yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Çalışmanın 4. Bölümünde kompakt ısı değiştiriciler kapsamında kendisine özel bir yer edinen panjurlu kanatlı geometrilerin performans hesaplamalarının hangi kriterler ile yapılacağı anlatılmıştır. Bu çalışmanın 5., 6. ve 7. Bölümlerinde ise özgün tez konusuna temel oluşturan çalışmalara yer verilmiştir. Bölüm 5'te panjurlu kanatlı geometri 2D olarak ele alınıp ticari bir yazılım olan ANSYS programı ile ısıl ve hidrolik performansı araştırılmıştır. Bölüm 6'da, 5. Bölümde tespit edilen en yüksek performansa sahip geometrik parametreler kullanılarak üretimi yaptırılan iki adet panjurlu kanatlı mini kanallı kompakt ısı değiştiricinin performansı hava tüneli setinde deneysel olarak incelenmiştir. Bölüm 7'de, bir önceki bölümde testleri yapılan ısı değiştiricilerin ısıl performansları farklı soğuk akışkan sıcaklığında incelenmiştir. 8. Bölümde, tek ara levhalı ve çift ara levhalı olarak belirlenmiş olan panjurlu kanatlı kompakt ısı değiştiricilerin termo-hidrolik performansı kuru yüzey kabulü altında iki farklı dış ortam neminde 0,8-5,6 m/s aralığındaki hava hızlarında deneysel olarak incelenmiştir. Sonuçlar Colburn j–faktörü ve sürtünme faktörü olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, thermal-hydraulic performance of the mini channel flat tube compact heat exchangers with louvered fins was investigated experimentally under different humidity conditions. In the 1st division of this study, energy efficiency for the heating, cooling and air conditioning sector and the effects of heat exchangers for this sector were briefly explained. In the 2nd division, the difference that the company produces domestic refrigerators would create in its own market by using compact and energy efficient heat exchanger with less refrigerant was emphasized. The 3rd division includes a literature survey for the mini channel compact heat exchanger with louvered fins. In the 4th division, the performance calculations of the louvered fin geometries, which have a special place in the context of compact heat exchangers, have been described. In the 5th division, the thermal and hydraulic performance of the louvered fins were investigated numerically by using ANSYS 2D module. In the 6th division, the performances of two mini-channel compact heat exchangers with louvered fins, were experimentally investigated in an wind tunnel set. In the 7th division, the thermal performances of the heat exchangers tested in the previous section were examined at different cold fluid temperatures. In the 8th division which is the basis for the original thesis, the thermal and hydraulic performances of louvered fin heat exchangers with one and two intermediate plate were tested at an air velocity range of 0.8-5.6 m/s with two different relative humidity (30%-90%) under the assumptions of dry surface. The results were presented as Colburn j-factor and friction factor.