Hava hızını dairesel disk ile ölçen bir sistemin geliştirilmesi ve analizi
Development and analysis of an air velocity measurement system with circular disc
  1. Tez No: 460877
  2. Yazar: MUHAMMET SAİM SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hava veya herhangi bir akışkanın enerji üretim yöntemleri açısından değerlendirilmesinde en önemli özelliklerinden birisi, sahip olduğu kinetik enerjinin bir göstergesi olan hızıdır. Bu nedenle havanın veya buharın hızının ölçülmesi için çok sayıda algılayıcı sistem geliştirilmiştir ve halen de geliştirilmeye devam edilmektedir. Bu çalışmada akışkan olarak hava üzerinden karakterize edilmiş özgün bir akış hızı ölçer tasarlanmıştır. Geliştirilen akış ölçüm sistemi, dairesel diskin CD katsayısının sabit olduğu aralıkta, sürüklenme kuvveti eşitliğindeki kuvvetin yük hücresi ile ölçülmesi ile akışkanın hız değerinin hesaplanmasını mümkün hale getirmektedir. Hava ortamında açık kesitli rüzgar tünelinde referans Pitot- tüp mikro manometresi kullanılarak karşılaştırma yapılmış ve geliştirilen algılayıcı için kalibrasyon eğrisi oluşturulmuştur. Sonuçta geliştirilen algılayıcının hata ve ölçüm belirsizliği değerleri 1 m/s, 3 m/s, 5 m/s, 10 m/s, 15 m/s ve 19,4 m/s ayar değerlerine karşılık gelen hızlarda hesaplanmıştır. Sonuçların uluslararası alanda rüzgâr hızı ölçüm sistemleri açısından hız parametresinde kabul edilebilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the energy production methods evaluation context, one of the most important property of air or any other fluid is the velocity of the fluid, which is also an indicator of kinetic energy. For this reason, in order to measure the velocity of air or vapour, many sensor systems were developed and still developments are being done. In this study, a unique flow measurement anemometer that is characterized by air was proposed. Proposed measurement system makes it possible to obtain fluid velocity in the constant CD region of circular discs by measuring the force component of drag force equation with loadcell. In the setting of air, in an open test section wind tunnel with Pitot-tube micro manometer, a comparison was made and calibration curve was obtained for proposed sensor. As a result, error and uncertainty values of the proposed sensor were calculated for the wind tunnel set velocities at 1 m/s, 3 m/s, 5 m/s, 10 m/s, 15 m/s and 19.4 m/s. Results showed that uncertainty values are in the acceptance limits of international requirements for wind velocity measurement systems.