Doğrusal hızlandırıcılarda kullanılan paket sıkıştırıcılarında lineer olmayan etkiler ve TARLA paket sıkıştırıcısının optimizasyonu
Non-lınear effects ın bunch compressors used ın lınear accelerators and optımızatıon of the bunch compressor of TARLA
- Tez No: 460886
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ARIKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bir hızlandırıcı demet hattında, yüksek mertebeden etkiler ile uzay yükü, uyarıcı alan ve koharent sinkrotron ışınımı gibi lineer olmayan etkiler demetin transferinde çok önemli rol oynarlar. Bu etkiler, yayınım büyümesi, enerji kaybı, enerji yayılımının artması, paket boyunun değişmesi gibi tasarlanan demet parametreleri üzerinde değişime neden olmaktadır. Diğer taraftan, serbest elektron lazerlerinin performansını belirleyen, daha yüksek parlaklık ve güç için maksimum tepe akımına ulaşılması gerekmektedir. Bu akım değeri ise ancak paket sıkıştırıcılar kullanılarak, minimum paket uzunluğunda elde edilebilir. Bu tez çalışmasında öncelikle yukarıda bahsedilen etkiler tartışılarak, TARLA demet hattı için tasarlanan paket sıkıştırıcısında bu etkiler sonucunda oluşan enine ve boyuna kararsızlıklar, gerekli nümerik ve analitik yöntemler kullanılarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlar göz önüne alınarak, bu etkilerin en aza indirilebilmesi ve uygun ışınım değerleri için TARLA paket sıkıştırıcısı optimize edilerek, alternatif tasarımlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
High order effects and non-linear effects such as space charge, coherent synchrotron radiation, wakefield, etc. on an accelerator beamline play an important role on transport of the beam. These effects cause a variation on the designed beam parameters such as emittance growth, energy loss, rise of energy spread, bunch length variation, etc. On the other hand, to determine the performance of free electron lasers, it is necessary to reach the maximum peak current for higher brightness and power. This current value can obtain only in the minimum bunch length using bunch compressors. In this study, firstly the effects mentioned above are discussed, transverse and longitudinal instabilities that occur as a result of these effects were calculated by using necessary numerical and analytical tools on the bunch compressor designed for TARLA beam line. Taking these results into consideration, the bunch compressor of TARLA was optimized for reducing these effects and suitable radiation values, and alternative designs were discussed.