Kaynaklı konstrüksiyonlarda kaynak maliyet hesap analizi
  1. Tez No: 46090
  2. Yazar: CEMAL DALCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZARİF ÇATALGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Gelişmiş ülke ekonomilerinde çok yaygın kullanım alanına sahip olan modern kaynak yöntemleri son zamanlarda ülkemizde de yayılma eğilimindedir, imalatçılar kaynak tekniğinin kendine has olan özelliklerinden faydalanarak yapacakları ise göre uygun kaynak yöntemini seçerler. Kaynak yönteminde birinci derecede önemli olan uygulama sının kolay ve ekonomik olmasıdır. Firmalar kar maksatlı kuruluşlar olduğu için maliyeti en aza indirmeye çalışırlar. Seçilen kaynak usulünün ve bu usulün otomasyon derecesinin kalite ve maliyet faktörüne etkisi büyüktür.Kaynaklı imalatın üretim planlaması sırasında, kullanılacak kaynak yöntemine de karar verilir. Her kaynak işlemi ve her kaynak ile birleştirilmiş konstrüksiyonların yapımlarında gerekli olan kaynak maliyetini düşürmek için her türlü gayret sarfedilmelidir. Pek çok maliyet analizi çalışmaları elektrik ark kaynağını, gazalti ve tozaltı kaynakları ile mukayese etmeye yöneliktir.Yapılan çalışmalar sonucunda seri üretimde elektrik ark kaynağının bu usuller içerisinde en pahalı olan yöntem olarak ortaya çıktığını göstermektedir. Yapılan kaynak maliyet analizleri, firmalar tarafından kaynak islerine ilişkin ihaleler için yoğun programlarla ilgili fiyat tesbiti için, kaynaklı yapıların kıyaslanması ve rekabet prosesleri için maliyet tahminlerini tesbit etmekte kullanılır. Tezimiz içerisinde oksi-gaz, elektrik ark, gazaltı ve tozaltı kaynaklarının teknik, ekonomik ve kullanım açıların dan mukayesesini çeşitli tablolar, şekiller, grafikler ve örnek problemler yaparak açıklamaya çalıştık. Ayrıca tezimizin son kısmında kaynaklı imalatı yapılan islerin teknik resimlerini ve TSE ' ye göre kaynak ağızlarını gösteren şekiller verdik. üretim aşamasında kullanılması gereken en uygun yöntemin hangisi olduğuna karar veren kişilerin seçiminde kolaylık sağlayacak şekilde düzenlemeye çal iştik. Kaynakların yapım ve üretim tekniklerini mukayeseli olarak anlattık. Konstrüktörlerin dikkat etmesi gereken hususlara da bir nebze ışık tuttuk. Kaynaklı üretim esnasında kullanılan kaynak yönteminin maliyetinin hesaplanmasında da vermiş olduğumuz formül ve örnek problemler yardımcı olacaktır. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY Modern welding methods which have a great range of usage in the economy of developed countries has a tendency to expand in our country. Manufacturers choose the convenient welding method which is suitable for their work making use of major importance in welding techniques. What is of major importance in welding method is its being economical and easy to apply. Firms try to reduce the cost to the loest level because, they always consider profit. The way of chosen welding and in the effect of automation degree of this way to the quality and the cost is great. The welding method to be used is decided during the planning of production of welded products. Any kind of efforts should be exerted to decrease the welding cost which is necessary in every welding application and in the productions of welded constructions. Many studies of cost analyzing is intended to compare electric arc welding with gas welding and powder flux welding. The studies have shown that in mass production electric arc welding is the most expensive one among other methods. The cost analyzes of welding is used to fix the price for intense programs of let contracts to for welding by firms to compare the welded constructions and to determine the cost estimates for competition processes. In this thesis of ours we tried to explain the comparision of oxi-gas, electric ark, gas welding and powder flux welds in respect of technique, being economical and usage by giving various tables, shapes, graphs and sample problems. Furthermore at the end of our thesis we gave the technical drawings of our welded products and the drawings which show the mouths of welded areas according to TSE. At production stage we tried to make some arrangements in choosing the people who will decide the best and suitable method to be used. We also told abaut weldings and the techniques by giving comparisions. We also gave a light to the constructors abaut The important points that they shold take in to account. The formulas and sample problems will also help in estimating the cost of welding method during production by welding. Ill