Çift hazneli turbo döngüsel türbin tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a twin turbo rotary turbine
- Tez No: 460910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH OKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde üzerinde yoğun çalışmalar yapılan insansız hava araçları ve hibrit otomobiller için küçük ve orta ölçekteki güç çıkışlarında, yüksek verimliliğe ve güç-ağırlık oranına sahip motorlara ihtiyaç duyulmaktadır. Wankel motoru gibi döngüsel motorlar istenilen bu özellikleri sağlama potansiyeline sahip motorlardır. Kompresör yanma odası ve türbinden oluşan döngüsel bir motor olan Pars motor, endüstride kullanılan tek paletli soğutucu kompresör ve genleştiricilerin yapıları ile benzerlik göstermektedir. Bu çalışmada döner valfli sisteme sahip olan Pars türbin yerine valf ve güç türbinlerinden oluşan yeni bir çift hazneli türbin tasarlanmıştır. Tasarım parametreleri olarak genleşme oranı, eksantriklik oranı, hacim oranı, faz farkı açısı belirlenmiş ve teorik moment değerleri elde edilmiştir. Yapılan teorik hesaplamalarda çift hazneli türbinde, döner valfli sisteme göre eşit giriş zamanı açıları için %47'lik bir moment artışı elde edilmiştir. Ayrıca üretilen üç adet prototipin deneysel verileri teorik hesaplamalarla karşılaştırılmıştır. Test edilen üçüncü prototip için hesaplan ortalama çevrim momenti ile deneysel moment değerleri arasında maksimum %50'lik bir uyum elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicles and hybrid cars are required to have high efficiency and power-to-weight ratio engines at small and medium scale power outputs, which are currently being studied extensively. Rotary engines, such as the Wankel engine have the potential to provide these desired characteristics. The Pars engine, which is a rotary engine consisting of compressor combustion chamber and turbine, is similar to the single vane rotary refrigerant compressor and expander used in the industry. In this study, a new two-stage turbine was designed in place of the Pars turbine, which has a rotary valve system. Expansion ratio, eccentricity ratio, volume ratio, phase difference angle were determined as design parameters and theoretical moment values were obtained. In the theoretical calculations made, a torque increase of 47% was obtained for equal inlet time angles relative to the rotary valve system in the two-stage turbine. In addition, experimental data of the three prototypes produced were compared with the theoretical calculations. For the third prototype tested, a maximum of 50% agreement was obtained between the calculated average torque and the experimental moment values.