Diyabetli ratlarda dorsolateral eksizyonel yaralara uygulanan insülin benzeri büyüme faktörü-1'in oksidatif parametrelere etkisi
The effect of the insulin like growth factor-1 applied to dorsolateral excisional wounds of the diabetic rats on oxidative parameters
  1. Tez No: 460909
  2. Yazar: AHSEN ECE KUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Diyabette artan oksidatif stresin ve azalan büyüme faktörlerinin, en önemli komplikasyonlarından birisi de yara iyileşmesindeki gecikme olduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmada diyabetli ratların dorsolateral eksizyonel yaralarına topikal yolla uygulanan İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-I (IGF-I)'in, iyileşmenin zamana bağımlı olarak yara dokusundaki oksidatif parametrelere etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 200-250 g ağırlığında 42 adet Wistar-Albino cinsi erkek rat kullanıldı. Diyabet, Streptozotosin (STZ) enjeksiyonu ile (ip, 60 mg/kg) oluşturulmuştur. Diyabetik rat grupları kontrol (n=6), tedavisiz (n=12), Bovine Serum Albumin (BSA) (n=12) ve BSA+IGF-I (n=12) olarak 4 ana gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu hariç ratlarda, anestezi altında, sırtlarında orta hattın iki yanında eksizyonel kesi yaraları oluşturulmuştur. IGF-I tedavili gruplardaki ratların yaralarına hergün topikal yolla BSA içerisinde IGF-I (1,5 ng/ml) uygulanmıştır. Uygulamalardan sonra iyileşmenin 3 ve 7. günlerinde ratlar feda edildi. Çıkarılan yara dokularının tiyobarbitürik asit reaktif türleri (TBARS), glutatyon (GSH), nitrik oksit (NOx) ve askorbik asit (AA) seviyeleri spektrofotometrik yöntemle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
It is suggested that one of the most important complications of increasing oxidative stress and decreasing growth factors in diabetes is the delay in wound healing. In this study, it was aimed to investigate time-dependent effects of topical Insulin Like Growth Factor-I (IGF-I) administration on oxidative parameters during dorsolateral excisional wounds healing in diabetic rats. In this study 42 male Wistar albino rats (weight: 200-250g) were used. Diabetes was created by injection of Streptozotocin (STZ) (ip, 60 mg/kg). Rats were divided into four main groups as: control (n=6), no treatment (n=12), Bovine Serum Albumin (BSA) (n=12) and BSA+IGF-I (n=12). While they were under anesthesia, two full-thickness dorsolateral excisional wounds were made all rats except for the control group. In IGF-I treated groups, wounds were treated topically with single daily dose BSA+IGF-I (1,5ng/ml). After these administrations, on the 3rd and 7th days of wound healing, rats were sacrificed. Thiobarbituric acid reactive substances (TBARs), glutathione (GSH), nitric oxide (NOx) and ascorbic acid (AA) levels were measured spectrophotometrically in wound tissues. The results were expressed as the mean ± standard deviation of the arithmetic.