Islamic capital market: Developments and challenges
İslami sermaye piyasaları: Gelişmeler ve zorluklar
- Tez No: 677553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
İslami finans, 2009 ile 2013 arasında çift haneli büyüme yaşayan bir sektör ve önümüzdeki yıl büyümesi bekleniyor. İslami finans, hem ekonomik hem de finansal sistemi içeren ve şeriat hukuku tarafından oluşturulan ve yönetilen bir sistem olarak nitelendirilir. Ayrıca son on yılda İslami finansın pazar payı yıllık bazda% 15'in üzerinde artmış ve küresel finans sisteminde daha iyi bir finansal pozisyon elde etmektedir. Sukuk, İslami finansın“simgesi”sayılan bir finans aracıdır. Ayrıca Sukuk, şu anda dünyanın en hızlı büyüyen finansal araçlarından biri olarak biliniyor. Bu nedenle, küresel İslami fonlar ve servet yönetimi endüstrisi, piyasada bulunan İslami finansal varlıkların geniş bir yelpazesi tarafından desteklenen, Şeriata uygun yatırımlara yönelik artan talebin doğal bir sonucudur. Sonuç olarak, tüm küresel İslami fon piyasasının önümüzdeki yıllarda yılda yüzde 5,05 oranında genişlemesi ve 2019'a kadar 77 milyar dolara ulaşması bekleniyor. İslami fon yöneticilerinin gelişmeleri. Malezya, İslami finansın her varlık sınıfı için etkileyici olan en önemli ülkelerden biridir ve başka hiçbir yargı makamının rekoru yakalayamadığı bir gerçektir. Kuala Lumpur, aynı zamanda, dünyadaki İslami pazarlarda insan kaynaklarının geliştirilmesi de dâhil olmak üzere inovasyona ve kapasite geliştirmeye sürekli olarak katkıda bulunan, inkar edilemez bir İslami finans merkezidir. Buna ek olarak, Yeşil Sukuk, çevre dostu projeleri finanse etmek için önemli büyüme potansiyeline sahip, türünün tek örneği Şeriat uyumlu bir yatırım aracı olarak ortaya çıktı. Ayrıca, yeşil Sukuklar, sürdürülebilir enerji ve iklim projelerini finanse etmek için kullanılan, yapılandırılmış varlığa dayalı finansal araçlardır. Bu çalışmada İslami sermaye piyasası ve İslami fonların gelişimi ve zorlukları tartışılmaktadır. Ayrıca, İslami sermaye araçlarının özellikleri de çalışmanın bir bölümünde vurgulanmaktadır. Bu tezin en kritik kısmı, İslami finans sistemi ve İslami sermaye piyasası ilkelerinin tartışılması ve analiz edilmesidir. İslami sermaye piyasaları, geleneksel piyasaların ötesine geçmeyi gerektirecektir. Ayrıca mevcut iş uygulamalarının geliştirilmesini ve reformunu gerektirecektir. Dahası, İslami sermaye piyasalarının alanı geniş ve etkileyicidir ve uzmanların, akademisyenlerin, politika yapıcıların ve büyük piyasa katılımcılarının ve yatırımcıların ilgisini kolayca çekebilir. Sonuç olarak, İslami sermaye piyasalarının gelişimi büyük zorluklarla karşılaşır: İslami finans kurumları için para piyasalarının yokluğu, veri toplama problemi ve aşırı likiditenin optimal olmayan bir şekilde dağıtılması ve son olarak likidite risklerinin değerlenmesi ve ölçülmesinde bir güçlük, dolayısıyla bir emtia olarak para ticareti yapamama ve, Geri dönüş menfaatleri ile enfekte olan menkul kıymetleştirme yapıları için şeriata uyum konusunda kılavuz ve uygulamaların eksikliği.
Özet (Çeviri)
Islamic finance is a sector that experienced double-digit growth between 2009 and 2013 and it's expected to grow for the coming year.Islamic finance is characterized as a system that includes both an economic and a financial system that was created and is governed by Sharia law.Besides, over the last ten years, the market share of islamic finance has risen by more than 15% on yearly basis and it is getting better financial position in the global financial system. Sukuk is a financial toolwhich counts as the“icon”of Islamic finance. Also, Sukuk is known as one of the world's fastest-growing financial tool right now. Therefore, the global Islamic funds and wealth management industry is a natural result of the growing demand for Sharia-compliant investments, supported by a growing range of Islamic financial assets available in the market. As a result, the entire global Islamic fund market is expected to expand at a rate of 5.05 percent per year in the coming years, hitting $ 77 billion by 2019. The growing appeal of Sharia-compliant investmentaround the world is backed up by the developments of Islamic fund managers. Malaysia is one of the top countries who has been impressive to every asset class of Islamic finance, which no other jurisdiction has been able to match the record. Kuala Lumpur is also an undeniable center of Islamic finance, which consistenly contributes massively to the innovation and capacity building including human resource development in the Islamic markets arround the world. In addition, the Green Sukuk has appeared recentlyas a one-of-a-kind Sharia-compliant investment tool with the significant growth potential for funding environmentally friendly projects. Furthermore, green Sukuks are structured asset-based financial instruments used to fund sustainable energy and climate projects. Development and challenges of Islamic capital market and Islamic funds are disscussed in this study. Also, the characteristics of Islamic capital instruments are highlighted as well in some part of the study. The most critical part of this thesis is made of the discussion and analysis of the principles of islamic financial system and islamic capital market. Islamic capital markets will require going beyond conventional markets. It will also require the development and reform of existing business practices. Furthermore, the area of Islamic capital markets is vast and fascinating which can easily draw the interest of experts, scholars, policymakers, and major market participants, and investors. Consequently, development of Islamic capital markets encounters major challenges which are; an absence of money markets for Islamic financial institutions, the problem of data collection and a sub-optimal deployment of excess liquidity, and finally, a difficulty in valuing and measuring liquidity risks, thus, an inability to trade money as a commodity, and, a lack of guidelines and practices on compliance with Sharia for securitization structures infected with return interests.