Enerji iletim hatları çevresel etki değerlendirme uygulamalarında koridor analizi kullanımı (Bandırma-Gemlik Enerji İletim Hattı örneği)
Energy transmission lines using corior analysis in environmental impact assessment applications (Bandirma-Gemlik Energy Transmission Line example)
  1. Tez No: 460915
  2. Yazar: GÖKHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Enerji iletim hatları ÇED uygulamaları süreci başlatılmadan önce koridor analizi çalışmalarının yapılmasının hem karar vericiler hem de çevresel olarak daha doğru bir yaklaşım olacağı düşünülmektedir. Araştırma kapsamında; ÇED, SÇD ve koridor analizinin tanımları yapılmış, bunlar arasındaki farklılıklar belirtilmiş, Türkiye ve Dünya açısından öneminden bahsedilmiştir. Enerji iletim hatlarının mevzuat çerçevesinde değerlendirilmesi yapılmış, örnek bir ÇED Raporu projesi ile bu süreç detayları aktarılmaya çalışılmıştır. Araştırma tarama (betimsel) ve arazi gözlem yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırma sonucunda; ÇED sürecinden önce koridor analizinin yapılmasının; plan, program ve politikaların yürütülmesinde, projenin çevresel verimini arttırılmasında, projenin kümülatif etkilerinin belirlenmesinde ve yasal sürelerin kısaltılmasında önemli katkı sağlayacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Doing corridor analysis studier before starting energy transmission lines EIA applications is considered to be a more accurate approach. In the scope of the research; EIA, SEA and Corridor analysis definitions were made, differences between them were noted, the importance of EIA, SEA and Corridor analysis in terms of Turkey and the World has been mentioned. Energy transmission lines have been evaluated within the scope of legislation, this process was tried to be transferred with details with a sample EIA Report Project. The research was conducted by using screening (descriptive) and field observation methods. As a result of the research it has been determined that performing corridor analysis studies before the EIA process will make a significant contribution to execution of plans, programs and policies, increasing the environmental efficiency of the project, to determine the cumulative effects of the project and to shorten the legal periods.