Elektrostatik tabanlı çok tepeli parçacık sürü optimizasyon algoritması ile çoklu daire algılama
Electrostatic based multimodel partical swarm optimization algorithms for multi circle detection
  1. Tez No: 460914
  2. Yazar: SOMAIYEH REZAI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Görüntüde yer alan nesnelerin şeklinin ve konumunun tespiti sayısal görüntü işleme de yapılan işlemlerin başarı oranının artmasında en önemli ölçütler arasında yer almaktadır. Sayısal görüntülerde belirli bir nesnenin, şekil, yer ve sayısını belirlemek görüntü işlemede en büyük zorluklardan sayılmaktadır. Dairesel şekiller en sık görülen temel şekiller olarak tanımlanmaktadır. Daire algılamada Hough dönüşümü doğruluk oranının yüksek olması sebebiyle en yaygın kullanılan yöntemlerdendir. Ancak, Hough dönüşümü basit ve etkin bir yöntem olmasına rağmen yüksek hesaplama maliyeti gerektirmekte ve bu durum gerçek zamanlı uygulamalarda problem yaratmaktadır. Bu tezde, daire algılamada Hough dönüşümünün karmaşıklık düzeyini azaltmak ve hızını arttırmak için çok tepeli parçacık sürü optimizasyonuna dayalı yeni bir sezgisel yöntem yaklaşımı önerilmektedir. Önerilen yöntemde Standart Hough dönüşümünün aksine, görüntüde yer alan bütün piksellerin taranmasına ve olası dairelere ait bilgilerin harici bir alanda saklanmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Önerilen yaklaşım, örnek görüntüler üzerinde yapılan deneylerde test edilmiştir. Önerilen yöntem ile görüntüde yer alan çoklu daireler standart Hough dönüşümüne kıyasla daha hızlı ve daha az hesaplama çabası ile başarılı bir şekilde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The determination of the shape and position of the objects in the image is among the most important criteria in increasing the success rate of the operations performed in digital image processing. Determining the shape, location and number of a specific object in digital images is considered as one of the biggest difficulties in image processing. Circular shapes are defined as the most common basic shapes. Hough transformation is the most commonly used method because of its high accuracy in circle detection. However, although Hough transform is a simple and efficient method, it requires high computational cost, which is a problem in real-time applications. In this thesis, a new heuristic approach based on multi-modal particle swarm optimization is proposed to reduce the complexity of the Hough transform in circle detection and to increase its speed. Unlike the standard Hough transformation in the proposed method, it is not necessary to scan all the pixels in the image and to store the information of possible circles in an external area. The proposed approach has been tested in experiments on sample images. With the proposed method, multiple circles in the image have been successfully detected with faster and less computational effort than standard Hough transformation.