Lehmer matrisininin latis teorik genelleştirilmesi
Lattice-theoretic generalization of the Lehmer matrix
  1. Tez No: 460924
  2. Yazar: FATİH YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Lehmer matrisinin bir latis teorik genelleştirilmesi sunulmuştur. Latis teorinin araçları kullanılarak bu yeni genelleştirmenin tersinin elemanları ve determinantının hesaplanması için formüller elde edilmiştir. Bu formüller klasik Lehmer matrisi ve literatürde sunulan genelleştirmelerinin tersi ve determinantı için elde edilen formüllerin genelleştirmesidir.
Özet (Çeviri)
In this study, a lattice-theoretic generalization of the Lehmer matrix is presented. Some certain formulas for the determinant and the entries of the inverse of this new generalization have been obtained by using lattice-theoretic tools. These formulas are the generalization of formulas for the determinant and the inverse of the classical Lehmer matrix and most of its generalizations presented in the literature.