Çin'de meydana gelen depremlerin zaman serileri ve Markov zincirleriyle modellenmesi
Time series of earthquakes in China and modeling with Markov chain
  1. Tez No: 460926
  2. Yazar: TIANLIU LI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Çin'in sismik riskinin öngörülmesi amaçlanmıştır. 1.Ocak.1970 31.Aralık.2015 tarihleri arasında Çin'de meydana gelen M ≥ 4 (Richter magnitüdü) olan depremler göz önüne alınmıştır. Aynı zamanda sismik hareket frekansları ve coğrafi olarak Çin dört örtüşmeyen bölgeye ayırılmıştır. Markov zinciri modeli kurulmak için maksimum entropi prensibiyle uygun bir zaman aralığı Δt = 3,8 gün bulunmuştur ve bu zaman aralığıyla Markov zinciri modeli kurulmuştur. Markov zincirinin bazı durumlarının ilk geçiş ve geri dönüş zaman problemi incelenmiştir. Zincirin bazı durumlarının ilk geçiş ve geri dönüş zamanının dağılımına geometrik dağılım uydurulmuştur. Ayrıca o durumlar için ilk geçiş olasılıklarına çok terimli yaklaşımda bulunulmuştur. En son, zaman serisi teknikleriyle 15. durumunun ilk geri dönüş zamanı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to estimate the seismic risk of China. Earthquakes of M ≥ 4 (Richter magnitude) which took place in China between 1 January 1970 and 31 December 2015 were taken into consideration. Meanwhile, China was divided into four nonoverlapping regions according to their seismic activity frequencies and geographical locations. By following the maximum entropy principle, a suitable time span was found to be Δt = 3,8 days and then by this time span a Markov chain model was built. First passage and recurrence times for several states were investigated. For some states the distribution of their first passage times to other states and their recurrence times were fitted with geometric distribution. Moreover, multinomial distribution approximation was also given to first passage times and recurrence times of those states. At last, time series techniques were applied to review the recurrence time of the 15th state.