Nesnelerin interneti tabanlı uzaktan sağlık izleme uygulaması
Internet of things based remote healthcare monitoring application
  1. Tez No: 460930
  2. Yazar: SELMA DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Düşük güç entegre devreler ve kablosuz teknoloji alanındaki son gelişmeler, kablosuz algılayıcı ağlar (KAA) ve Nesnelerin İnterneti (Internet of Things - IoT) üzerinden uzaktan sağlık izleme de dahil olmak üzere, çok çeşitli uygulamalar için kullanılabilecek düşük maliyetli ve hafif algılayıcı düğümlerinin tasarımını sağlamıştır. Algılayıcıların algılama, veri işleme ve iletişim kabiliyetleri olması, bu teknolojiyi kullanarak uzaktan sağlık izleme gibi uygulamaların hayata geçirilmesini mümkün kılmaktadır. Kablosuz algılayıcı teknolojisi, gerçek zamanlı güncellemeler ile ucuz, invaziv olmayan ve sürekli olan sağlık gözetimini sağlayabilmektedir. KAA ve IoT teknolojilerine dayanan sağlık sistemleri, evde ya da mobil sağlık hizmetleri, tıbbî veri aranması, acil tepki olanakları ve daha birçok faydalı biyolojik, farmasötik ve tıbbî uygulamaları sağlayarak, daha kaliteli ve düşük maliyetli sağlık hizmetleri çözümlerini sunmak için bir gereklilik haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, KAA ve IoT teknolojilerinden faydalanarak kronik, engelli veya yaşlı hastaların hareket etmelerini kısıtlamaksızın; solunum, kan basıncı ve nabız gibi hayati bulgularını belirli aralıklarla gerçek zamanlı olarak uzaktan izleme ve acil tıbbî durumlar tespit edildiğinde uyarı verme imkânlarını sağlayan 3 katmanlı bir uzaktan hasta takip sistemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent developments in low-power integrated circuits and wireless technology have enabled the development of lightweight and low-cost sensors nodes that can be used for a wide variety of applications based on wireless sensor networks (WSN) and Internet of Things (IoT). These sensors have capabilities of sensing, data processing, and communication, which makes it possible to develop applications such as remote health monitoring based on this technology. Wireless sensor technology can enable inexpensive, non-invasive and continuous health monitoring with real-time updates. Furthermore, pervasive WSN and IoT technologies may provide solutions for reducing the costs of healthcare and improving the quality of patient care by enabling in-home or mobile healthcare and monitoring, medical data lookup, emergency response facilities, and many more beneficial biological, pharmaceutical and medical applications. In this thesis, a WSN and IoT based 3-layer health monitoring system that enables real-time remote monitoring of vital signs such as respiration, blood pressure and heart rate, and provides alerts in case an emergency medical condition is detected, without restricting the movement of chronically ill, disabled or elderly patients, is presented.