Çağdaş mimarlıkta tekrar kavramı üzerine inceleme
A study on the concept of repetition in contemporary architecture
  1. Tez No: 460936
  2. Yazar: ESMA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tarihsel süreçte mimarlık ve sanattaki düşünme ve üretim edimleri çeşitli kavramsal anlatımlarla ifade bulmuştur. Tekrar kavramı da bu yaklaşımlardan biridir. Mimarlıkta epistemolojinin daha fazla önem kazandığı günümüzde, tekrar kavramı üzerine de çeşitli düşünsel, işlevsel, biçimsel, dönemsel, vb. perspektiflerden yaklaşımlar geliştirilmektedir. Bu tezin amacı tekrar kavramına dair kuramsal ve kılgısal değişimlerin çağdaş mimarlığa yansımalarını tartışarak, belirtilecek olan farklı yaklaşım biçimlerinin çağdaş mimarlığa kazandırdığı yeni bakış açılarını göstermektir. Tez içerisinde öncelikli olarak tekrar kavramı ve ilişki içerisinde olduğu kavramlar tartışılmıştır. Sonrasında tekrar kavramı üzerine düşünsel ve biçimsel ifadelerin karşılığını bulduğu tarihsel bir değerlendirme yapılmıştır. Her alanda önemli değişimlerin yaşandığı 19. ve 20. yüzyıl, tekrar kavramı için de önemli değişimlere ve dönüşümlere işaret etmektedir. Özellikle çağın filozofu olarak anılan Gilles Deleuze tekrar ile ilgili söylemleriyle bu değişimin ve dönüşümün önde gelen temsilcisidir. Tezin temel dayanağını Deleuze'ün tekrar kavramıyla ilgili düşünceleri oluşturmaktadır. Deleuze sayesinde güncellenen tekrar kavramı, çağdaş mimarlığın getirdiği tasarım yaklaşımları arasında yerini almıştır. Tez kapsamında, çağdaş mimarlık tartışmaları üzerinden değerlendirilen tekrar kavramı çağdaş mimarların tasarımları üzerinden çözümlenmeye çalışılmıştır. Bu mimarlar John Hejduk, Peter Eisenman, Bernard Tschumi, Rem Koolhaas, Zaha Hadid, Greg Lynn, UNS, FOA ve NOX ile sınırlandırılmıştır. Çağdaş düşünce ve çağdaş sanatın izini süren mimarlar tekrarın getirdiği yeni anlam zenginliğinden faydalanarak, kendi yapı stillerini ortaya koymaya başlamıştır. Bu doğrultuda, çalışma içerisinde Deleuze'ün tekrar düşüncesinin çağdaş mimarların tasarımlarına yansımaları incelenmiştir. Sonuç olarak, tezde tekrar düşüncesinin tarihsel süreci ele alınarak, Deleuze felsefesi ile dönüşümü ve çağdaş mimarlığa sunduğu yeni bakış açısı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the historical process, architecture and thoughts on art and production acts have been expressed by various conceptual narratives. The notion of repetition is one of these approaches. While epistemology comes into prominence in architecture nowadays, various approaches from perspective such as intellectual, functional, formal, periodical, etc. are being developed on the concept of repetition. The purpose of this thesis is to discuss the reflections theoretical and practical changes of the concept of repetition to contemporary architecture and indicate the new perspectives which bring different approaches to contemporary architecture. Firstly, the concept of repetition and the concepts related with repetition are discussed. Then, a historical assessment which correspond to intellectual and formal expressions on the concept of repetition have been evaluated. The 19th and 20th centuries, in which significant changes took place, also indicates important changes and transformations for the concept of repetition. Especially, Gilles Deleuze called as a philosopher of the age, is the leading representative of this change and transformation with his expressions about repetition. Deleuze's thought about the concept of repetition formed the basic of thesis. The concept of repetition, renewed by Deleuze, has taken place among the design approaches of contemporary architecture. Within the scope of the thesis, the concept of repetition interpreted on contemporary architecture debates has been tried to be solved through the design of contemporary architects. John Hejduk, Peter Eisenman, Bernard Tschumi, Rem Koolhaas, Zaha Hadid, Greg Lynn, UNS, FOA and NOX are mentioned contemporary architectures in that thesis. Architects inspired from contemporary thought and contemporary art have begun to reveal their own building style by using meaning richness of repetition. Accordingly, reflections of Deleuze's repetition have been analyzed on designs of contemporary architects. After all, transformation of repetition by Deleuze' philosophy and a new perspective that repetition brings to contemporary architecture have been indicated by considering the historical process of repetition.