Farklı kalıp yağlarının yapay puzolan katkılı yüksek dayanımlı betonlardaki etkileri
The effects of different mold oils on the high strength concretes with artificial pozzolanic additives
- Tez No: 460937
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN DURMUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmayla, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu katkı ile üretilen yüksek dayanımlı betonların mukavemetine, farklı kalıp yağlarının etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla; normal çam kalıp, plywood kalıp ve çelik kalıptan oluşan üç tür kalıp, plywood kalıp yağı ve yanmış motor yağı ile 20g ve 40g olarak ayrı ayrı yağlanmıştır. Bu kalıplar içerisine C35 ve C50 sınıfı betonlar dökülmüştür. Bütün beton numunelere ultra ses geçiş hızı, kapiler su emme, aşınma ve basınç dayanım deneyleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçta, yağ türü bakımından plywood yağlı numunelerin en yüksek basınç dayanımını verdiği, C50 sınıfı çelik kalıplı üretilen betonların en yüksek dayanıma sahip olduğu ve plywood kalıplı numunelerin en yüksek aşınma değerini verdiği görülmüştür. Ayrıca, taze haldeki betona uygulanan vibrasyon ve sıkıştırma işlemlerinde kalıp türünün betonun yoğunluğunu etkilediği, kalıp yağı miktarının artırılmasının beton yüzeyini etkilediği, yağ türünün ve yağ miktarının beton dayanımlarını etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different mold oils to the resistance of high strength concrete produced by fly ash and blast furnace slag additive were investigated. For this purpose, three types of mold including normal pine mold, plywood mold and steel mold were greased by 20 g and 40 g of plywood mold oil and burned engine oil. C35 and C50 class concrete were poured into these molds. Ultrasonic transit speed, capillary water absorption, abrasion and pressure resistance tests were performed on all concrete samples. As a result, it was observed that plywood oil samples have the highest compressive strength, C50 class steel molded concretes have the highest strength and plywood molded samples have the highest abrasion value. Also it was observed that in vibration and compressing processes applied to the fresh concrete mold type affects the density of the concrete, increasing the amount of the mold oil affects the concrete surface, oil type, and oil amount affect the concrete strengths.