Kalınlık makinesinde malzeme özelliklerinin gürültü emisyonuna etkileri
Effects of the material properties to the noise emmission in surfacer
  1. Tez No: 460935
  2. Yazar: ALİ İHSAN ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BURDURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ağaçişleri Sektörü, çalışanlarının çok yüksek gürültü maruziyetine uğradığı sektörlerden birisidir. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği açısından gürültü maruziyeti ile ilgili araştırmalar yapılması önem arz etmektedir. Bu araştırmada, kalınlık makinesinde bazı malzemelerin işlenmesi anında malzeme türü, kesme genişliği ve kesme derinliğinin gürültü emisyonuna etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak; 30 mm, 60 mm, 90 mm ve 120 mm genişliklerinde Kara Kavak (Populus nigra) ve Doğu Kayını (Fagus orientalis L.) ağaç malzemeler; 8m/dk besleme hızında, 1 mm, 2 mm ve 3 mm kesme derinliğinde ve 4 kesicili olarak kalınlık makinesinde 20'şer dakikalık sürelerle rendeleme işlemine tabi tutulmuştur. Rendeleme işlemi anında DATA LOGGER SOUND LEVEL METER DT-8852 Gürültü Ölçüm ve Kayıt Cihazı kullanılarak işlenen malzemelerin türü ve kesme genişliğine ve kesme derinliğine bağlı olarak gürültü seviyeleri (dB(A)) olarak ölçülmüştür. Elde edilen veriler SPSS-17 (Statistical Package for the Social Sciences) paket programında analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına gore kavağa kıyasla kayının işlenmesinde daha yüksek gürültü (84,51 dB(A) ve 89,35 dB(A)) ortaya çıkmaktadır. Kayının işlenmesinde, 30 mm kesme genişliğinde 1 mm, 2 mm, ve 3 mm kesme derinliklerinde kesme derinliği arttıkça gürültü seviyesi artmaktadır (84,80 dB(A) 86,89 dB(A) ve 89,11 dB(A)). Kayında 1 mm kesme derinliği ve 30 mm, 60 mm, 90 mm ve 120 mm kesme genişliklerinde malzeme genişliği arttıkça gürültü seviyesi artmaktadır (85,53dB(A), 86,91dB(A), 87,20dB(A) ve 88,09dB(A)).
Özet (Çeviri)
The wood products sector is one of the sectors where employees are exposed to the highest noise exposure. For this reason, it is important to carry out researches on noise exposure in terms of occupational health and safety. In this study, it was aimed to determine the effects of material type, cutting width and cutting depth on noise emission at the processing of some materials in surfacing machine. For this purpose, black poplar (Populus nigra) and East Beech (Fagus orientalis L.) wood materials in widths of 30 mm, 60 mm, 90 mm and 120 mm were subjected to planing process for 20 minutes through 4 cutter surfacing machine at a feeding speed of 8m/min and cutting depths of 1 mm, 2 mm and 3 mm in order to obtain the prescribed cutting width. During the planing process, depending on the type of material being processed and the cutting width and cutting depth, noise levels of processed materials were measured in (dB(A)) using a noise measurement and recording device (DATA LOGGER SOUND LEVEL METER DT-8852). The obtained data was analyzed by a package program of the SPSS-17 (Statistical Package for the Social Sciences). According to the analysis results, higher noise during planing of the beech wood compared to poplar wood is produced (84,51 dB(A) ve 89,35 dB(A)). During the processing of beech wood at the cutting width of 30mm, the noise level increases as the cutting depth increases at cutting depthes of 1 mm, 2 mm and 3 mm (84,80 dB(A) 86,89 dB(A) and 89,11 dB(A)). For beech at the cutting widthes of 30 mm, 60 mm, 90 mm and 120 mm cutting widthes and the planing depth of 1mm, the noise level increases as the material width increases (85,53dB(A), 86,91dB(A), 87,20dB(A) and 88,09dB(A)).