Model bir yanma odasında oksijence zenginleştirilmiş yanmanın sayısal olarak incelenmesi
Numerical analysis of oxygen enriched combustion in a model combustion chamber
  1. Tez No: 460947
  2. Yazar: ESAT YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında, oksijence zenginleştirilmiş yanma şartları için kok fırını gazı ve jeneratör gazının yanma modellemeleri, bir hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Kullanılan havanın bünyesinde bulunan O2 seviyeleri % 21'den başlanarak % 30, % 40 ve % 50 olacak şekilde arttırılmış ve oksijence zenginleştirmenin yanma performansına ve emisyon parametrelerine olan etkileri sayısal olarak araştırılmıştır. Sayısal modellemeler için, The PDF/Mixture Fraction yanma modeli, k-Ɛ türbülans modeli ve P-1 radyasyon modeli kullanılmıştır. Sayısal modellemeler neticesinde, oksijence zenginleştirme ile her iki gazın alev sıcaklıklarının da yükseldiği belirlenmiştir. Bu durum, CO ve CO2 emisyonları da incelendiğinde daha iyi açıklanabilmektedir. Elde edilen sonuçlara göre, oksijence zenginleştirme neticesinde CO emisyonlarının azaldığı ve CO2 emisyonlarının arttığı belirlenmiştir. Oksijence zenginleştirme neticesinde kok fırını ve jeneratör gazlarının yanma performanslarının yükselmesi ile yükselen alev sıcaklıklarının bir sonucu olarak da NOX emisyonlarında artışlar belirlenmiştir. Özellikle, kok fırını gazının % 50 O2 içeren hava ile yakılması neticesinde ortaya çıkan NOX emisyonları 1800 ppm seviyelerine kadar ulaşmıştır. Yine de buna rağmen, oksijence zenginleştirilmiş yanma ile bu gazların yanma performanslarının arttırıldığı rahatlıkla söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, modeling of combustion of coke oven gas and generator gas for oxygen enriched combustion conditions were carried out using a computational fluid dynamics (CFD) software. The O2 levels within the air used starting from 21%, were increased to 30%. %40 and %50 and the effects of the oxygen enrichment on the combustion performance and emission parameters were investigated numerically. For the numerical modeling, The PDF / Mixture Fraction combustion model, k-ɛ turbulence model and the P-1 radiation model were used. As a result of numerical modeling, it was determined that the flame temperature of both gases increased with oxygen enrichment. This can be explained better with the examination of CO and CO2 emissions . According to the obtained results, it was determined that CO emissions decreased and CO2 emissions increased as a result of the oxygen enrichment. Combustion performance of coke oven and generator gases increased as a result of oxygen enrichment and increases in NOX emission were identified as a consequence of rising flame temperatures. Specifically, the NOX emissions emerging as a result of the burning of coke oven gas with air %50 of which contains O2, reached up to 1800 ppm. Yet in spite of this, it can easily be said that the combustion performances of these gases can be increased through oxygen-enriched combustion.