Kumarin-tiyazol içeren ve bazı anyonlara duyarlı yeni kemosensör Schiff bazları ile Pd(II), Pt(II) komplekslerinin sentezi ve insan kanser hücreleri üzerinde in vitro anti kanser aktiviteleri
The synthesis of Pd(II), Pt(II) complexes with new kemosensor Schiff bases containing coumarin-thiazole and sensitive to certain anions and in vitro anti-cancer activities on human cancer cells
  1. Tez No: 460946
  2. Yazar: ESRA BAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN ÖZDEMİR ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma iki aşamada tasarlandı ; tezin ilk aşamasında önemli farmakolojik özelliğe sahip olan tiyazol-kumarin hibrit sistemleri ve onların çeşitli aldehitlerle kenetlenmesi sonucunda oluşan yeni Schiff bazları sentezlendi. Sentezlenen Schiff bazları sırasıyla; 4-dietilaminosalisilaldehit kumarin tiyazol (L1), 4-metoksisalisilaldehit kumarin tiyazol (L2) ve 3,5 ditersiyerbütilsalisilaldehit kumarin tiyazol (L3) dür. Yeni kumarin tiyazol Schiff bazlarının yapıları spektroskopik metodlarla (FT-IR, 1H/13C-NMR, LC-MS) karekterize edilmiştir. Sentezlenen Schiff bazların farklı anyonlara karşı (F-, Cl-, Br-, I-, AcO-, CN-, H2PO4-,HSO4- ve NO3-) duyarlılık çalışmaları gerçekleştirilmiş ve kemosensör olabilme özellikleri incelenmiştir. Schiff bazlarının hepsi , ilave edilen F-, AcO- ve CN- anyonlarına karşı etkileşim göstermiştir.Çalışmanın ikinci aşamasında, Pd(II), Pt(II) metalleri ile kumarin tiyazol Schiff bazlarının kompleksleri sentezlenmiştir. Kompleksler ML2, (M=Pd(II), Pt(II)) genel formülüne sahiptir ve yapıları spektroskopik metodlarla (FTIR, LC/MS, UV-GB spectra) manyetik duyarlık ve molar iletkenlik yöntemleri kullanarak belirlenmiştir. Ayrıca Sentezlenen tüm bileşiklerin antikanser aktiviteleri insan kanser hücreleri (insan göğüs kanseri, MCF-7 ve İnsan prostat kanseri, DU-145) üzerinde MTT assay yöntemiyle in vitro olarak incelenmiştir. Anti kanser aktivite sonuçlarına göre; Bileşiklerin çoğu insan göğüs kanser hücresi, MCF-7, üzerinde daha iyi antikanser aktiviteye sahiptir.
Özet (Çeviri)
This work was designed to have two phases. In the first phase of the thesis, thiazole-coumarin hybrid systems containing different pharmacological properties and Schiff bases formed by their bindings with various aldehydes were synthesized. The synthesized Schiff bases are 4-diethylaminosalicylaldehyde thiazole coumarin(L1), 4-methoxysalicylaldehyde thiazole coumarin (L2) and 3,5-ditertiarybutylsalicylaldehyde thiazole coumarin(L3). The structures of new coumarin thiazole Schiff bases have been characterized by spectroscopic methods ( FTIR, 1H/13C-NMR, LC/MS). Sensitivity studies of the synthesized Schiff Bases have been determined against different anion (F-, Cl-, Br-, I-, AcO-, CN-, H2PO4-, HSO4-and NO3- ) and cemosensor properties have been examined. All of Schiff bases have interacted with added F- , AcO- and CN- . In the second phase of the thesis, the complexes of coumarin thiazole Schiff bases with Pd(II), Pt(II) metals have been synthesized . The complexes of coumarin thiazole Schiff bases have general formulae as ML2, (M=Pd(II), Pt(II)) and their structures have been determined by using FT-IR, LC/MS, UV-GB spectra, magnetic susceptibiliy and molar conductivity methods. In addition, anti-cancer activity of all the synthesized compounds have been evaluated in vitro mode using MTT assay on the human cancer cell lines human breast adenocarcinoma, MCF-7 and human prostate adeno carcinoma, DU145). According to the anti-cancer activity results, most of the compounds have shown better anti-cancer activities on human breast adenocarcinoma, MCF-7 cancer cell lines.