Çok çıkışlı yalıtılmış flyback dönüştürücü tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of a multi isolated output flyback converter
- Tez No: 460951
- Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Elektronik cihazların özellikle gömülü tasarıma sahip cihazların büyük bir kısmı değişik alt birimlere sahip olduğundan, güç beslemesi olarak farklı gerilim seviyelerine ihtiyaç duymaktadırlar. Söz konusu elektronik cihazlar, mantıksal işlemler, algılama, haberleşme ve mekanik gibi alt birimlerinde çeşitli gerilim seviyelerini aynı anda kullanmaktadır. Örneğin, 3.3V, -5 V, +5V, +15V, -15V ve +25V gibi çeşitli gerilim seviyeleri bir gömülü sistemde aynı anda kullanılmaktadır. Bu çalışmada altı çıkış seviyesine sahip birbirinden ve giriş şebekesinden yalıtılmış bir flyback güç kaynağının tasarımı incelenmiştir. Yapılan tasarımın geçici ve kalıcı durum için benzetim çalışması, Matlab/Simulink programı kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca çalışmada altı çıkışlı yalıtılmış flyback dönüştürücüsünün pratik çalışmaları farklı yüklerde gerçekleştirilmiş ve bu yük durumlarında verim analizi gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
Since the large part of the electronic devices, especially devices with embedded design has different sub-units, they need different voltage levels as the power supply. The mentioned electronic devices use simultaneously various voltage levels in sub-units such as logical operations, detection, communication and mechanics. For example, a variety of voltage levels such as +3.3V, -5V, +5V, +15V, -15 V and +25V are used simultaneously in the embedded system. In this study, the design of a flyback power supply which has six output levels and was isolated from each other has been analyzed. In order to the simulation of transient and steady state results, Matlab / Simulink program has been used. In addition, practical works of six isolated output flyback converter was carried out at different loads and the efficiency analysis was carried out in this loads.