Karayolu şevlerinde boşluk suyu basınç değişikliklerinin şev stabilitesine etkisinin incelenmesi
Investigation pore water pressure changes' effects on slope stability in highway slopes
  1. Tez No: 460955
  2. Yazar: SÜMEYYE YAMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada olası eski ve kontrolsüz inşa edilmiş karayolu dolgu şevlerinde su seviyesi yükselişlerinin şev stabilitesine etkisi Slide programı ile incelenmiştir. Bu amaçla Karayolları Genel Müdürlüğüne ait tip yol kesitleri kullanılmıştır. Çalışmada 34, 45, 60 derece olmak üzere üç farklı dolgu eğimi ve 3, 4, 5, 6 metre olmak üzere dört farklı dolgu yüksekliği kullanılmıştır. Çalışmada orta katı kil zemin-zayıf dolgu, orta katı kil zemin-orta sağlam dolgu, yumuşak kil zemin-orta sağlam dolgu, yumuşak kil zemin-zayıf dolgu olmak üzere dört farklı zemin-dolgu kombinasyonu kullanılmıştır. Çalışma aynı zamanda hem statik hem dinamik durumlar için yapılmıştır. Çalışmada güvenilir bir yöntem olan Spencer yöntemi kullanılmıştır. Sonuç olarak dolgu üzerinde su seviyesi artışının güvenlik katsayısını arttırdığı görülmüştür. Bu durumun nedeni ortamdaki suyun dolgu topuğunda destek görevi görerek stabiliteyi arttırmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of slope stability of water level rise in old and uncontrolled inscribed highway fill slopes was investigated by Slide program. For this purpose, typical road sections belonging to Turkish General Directorate of Highways was used. Three different types of slope angles as 34°, 45°, 60° and four different embankment heights 3, 4, 5, 6 m were analyzed. Four embankment base/subbase combinations were designed namely as medium clay-soft fill, medium clay-semi stiff fill, soft clay-semi stiff fill and soft clay-soft fill. For all these analyses Spencer method was used for both static and dynamic conditions. As a result, it was seen that the increase of the water level on the filler increased the safety coefficient. The reason of this situation water table acted a support of slope toe to increase the stability.