Ortahisar geleneksel konutlarının incelenmesi ve 'eski mahalle' koruma önerisi
Investigation of Ortahisar traditional houses and proposal for the conservation of 'eski mahalle'
  1. Tez No: 460954
  2. Yazar: HÜLYA SAYKILI
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ÖZLEM SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 493
Özet
Bu çalışma ile öncelikle bölgenin güçlü yanlarını daha güçlü hale getirmek, zayıf yönlerini iyileştirmek ve olası tehditlere karşı alınacak tedbirler ile önceden önleyebilmek hedeflenmiştir. Doğal ve kültürel mirası güçlü olan bölge, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farklarını azaltacak müdahaleler ile; ekonomik anlamda da büyüyerek yaşam kalitesinin ve bölgenin gayri safi katma değerinin artması, üretimin çeşitlendirilmesi, nitelikli insan gücünün desteklenmesi, bölgeye özgü eşsiz nitelikteki tarihi, doğal ve kültürel değerlerin korunması ve yaşatılması ve yaşanan mekânların iyileştirilmek sahip olunan tüm değerlerin geliştirilmesi ve dengeli bir şekilde büyümesi hedeflenmektedir. Ortahisar ve yakın çevresinde uygulanabilecek turizm çeşitleri araştırılmış, bölge çalışması ve sonrasında yapılan alan çalışması ile sorun, olanak ve çevresel değerler belirlenmiş, güçlü- zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler (SWOT) tespit edilerek çalışma alanının içinde bulunduğu çevre ve genel olarak bölgenin çevresel durumu saptanmış, çalışma alanında kullanıcılara uygulanan anketler ile sosyo-ekonomik durum belirlenmiştir. Tüm bu verilere dayanarak Ortahisar ve çalışma alanının korunmasına yönelik planlama kararları sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda, Ortahisar geneline ve Eski Mahalle'ye yönelik müdahale kararları elde edilmiştir. Böylece alanın gelecek kuşaklara aktarılması yönünde ilk önemli adım atılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is primarily aimed at further strengthening the strong sides and enhancing the weak sides of the area, and also preventing the possible threats from happening by taking necessary measures. The aim is to increase the quality of life and the gross value added, to diversify the production, to support the qualified labor force, to protect and sustain the unique history and the natural and cultural values and to improve all the merits in order to develop the residential areas and to make the area, which has a powerful natural and cultural heritage, grow balancedly. Variety of tourism opportunities that can be applied through Ortahisar and immediate vicinity of it have been investigated. The problem, possibilities and environmental values have been specified with the regional and field surveys. The general condition of the environment and environmental status of the area have been determined by establishing the strong-weak sides, opportunities and threats (SWOT) and socio-economic conditions have been identified with surveys carried out on users in the field of study. Planning decisions, based on this data, for the protection of Ortahisar and the field of study have been presented. As a result of this study, intervention decisions have been obtained for Ortahisar and“Eski Mahalle”(Old Neighborhood). Therefore, the first significant step to hand this area down to the next generations has been taken.