Investigation of engineering properties of concrete made with recycled aggregate
  1. Tez No: 460957
  2. Yazar: HASSAN POURGHADRI SEFIDEHKHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada farklı oranlarda geri dönüşüm agregası kullanılarak üretilen betonların özellikleri kırmataş agregası ile üretilen betonların özellikleriyle karşılaştırılmıştır. İnce ve iri geri dönüşüm agregası %0, 20, 40, 60, 80 ve 100 oranlarında kırma ince ve iri agrega ile ikame edilmiştir. Karışımların hepsinde uçucu kül %20 oranında çimento ile ikame edilmiştir. Geri dönüşüm agregaları C20 sınıfı olan bir blok betonu kırılıp öğütülüp elenerek elde edilmiştir. Beton örneklerinin taze beton kıvamı ve birim ağırlığı, sertleşmiş beton yoğunlukları, 7, 28 ve 90 günlük basınç dayanımları, ıslanma kuruma direnci, donatı aderansı, serbest ve kısıtlanmış rötre özellikleri belirlenmiştir. Beton tasarımı C25 sınıfı beton için yapılmış ve çalışmanın sonunda karışımların çoğunda istenilen hedef dayanımına ulaşılmıştır. Kırmataş agregası ile üretilen betonun özellikleri geri dönüşüm agregalı betona göre daha yüksektir. %100 geri dönüşüm agregasıyla üretilen beton, %100 kırmataş agregasıyla üretilen betona göre bir alt sınıfta yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the properties of concrete made with recycled aggregates in different ratios have been compared with properties of concrete made with crushed aggregates. Fine and coarse recycled aggregate was replaced in the ratio of 0, 10, 20, 30, 40, and 50% with fine and coarse crushed aggregate. Fly ash was replaced with cement in the ratio of 20% in all mixtures. Recycled aggregates were provided by crushing, grinding and screening of a slab made from C20 class concrete. Consistency and unit weight of fresh concretes, the density of hardened concretes, 7, 28 and 90-day compressive strength of concretes, resistance of concrete to wetting and drying cycles, bond strength between rebars and concrete, free and restraint shrinkage values were determined. Concretes were designed for C25 class concrete and at the end of the experiments, the desired compressive strength has been reached in the majority of mixtures. Properties of concretes made with recycled aggregates are better than that of concretes made with crushed aggregates. Concrete made with 100% recycled aggregates was situated in a class under concrete made with 100% crushed aggregate.