Yeşil binaların değerlendirme kriterlerinin ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre değerlendirilmesi
Evalution of green building criteria according to development level of countries
- Tez No: 460960
- Danışmanlar: DOÇ. AYSEL GAMZE YÜCEL IŞILDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Amaç çevre bilincinin ve çevre koruma faaliyetlerinin, ülkelerin gelişmişlik düzeyine göre değişeceği hipotezinden hareketle, yeşil-bina sayılarının, sertifika çeşitlerinin ve derecelendirme kriterlerinin gelişmişlikle nasıl değiştiğinin incelenmesidir. Yeşil bina kavramı üzerinden, kalkınmış ve kalkınmakta olan ülkelerin çevresel öncelikleri ortaya konularak, yeşil bina belgelendirme ölçütlerinin (Enerji kullanımı, Su Verimliliği, Malzeme ve Kaynakların Kullanımı vb.) ülkelerin gelişmişlik seviyelerine göre nasıl değiştiği irdelenmiştir. Bu kapsamda öncelikli olarak yeşil bina sertifikaları araştırılmış, yeşil bina kriterlerine göre kıyaslama yapılacak ülkeler“2015 İnsani Gelişmişlik Raporu'na”göre belirlenmiştir. Daha sonra Yeşil Bina Sertifikasyon Sistemleri içinden en yaygın olarak kullanılan“LEED Değerlendirme Sistemi'nden”elde edilen veriler kullanılarak gelişmişlik düzeyleri farklı olan ülkeler için yeşil bina sayıları, türleri, sertifika tipleri, yeni ve mevcut yeşil bina için de LEED kriterleri karşılaştırılmıştır. Tüm bu çalışmaların sonucunda öncelikli olarak tahmin edildiği gibi gelişmiş ülkelerdeki yeşil bina sertifika sayısının fazla olduğu görülmüştür. Bina türlerine göre ülkelerdeki Yeşil Bina Sertifikalarına bakıldığında mevcut bina, hastane, okul vb. bina türlerine kıyasla en fazla yeni bina türünden yeşil bina başvurusu olduğu tespit edilmiştir. Yeşil Bina kriterlerinden alınan toplam puanlara bakıldığı zaman ülkeler arasında çok büyük farklılıklar olmamasına rağmen her ülkenin farklı kriterleri sağlamada zorlandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study, by starting from the hypothesis that the environmental awareness and environmental protection activities shall vary according to the development level of the countries, is to review how the green-building numbers, its certificate types and its evaluation criteria are correlated with the countrys' development levels. The relationship how the green-building certification criteria (energy usage, water efficiency, materials and resources usage etc.) correlate with the development levels of the countries, by specifying how the environmental priorities of the developed and developing countries that are examined in the concept of green-building concept. In this content, the green-building certificates are preliminarily reviewed, and the countries which shall be compared according to the green-building criteria are determined according to“2015 Human Development Report”. Thereafter, by using the data that is obtained in“LEED Evaluation System”which is most extensively used one in Green Building Certification Systems and the green building numbers, types, certificate types, LEED criteria for the existing and new green building are compared for the countries of which the development levels are different. As a result of this study, green building certification number in developed countries are high as experted. When looking, the green building number according to green building types (existing buildings, hospitals, schools, etc.), the number of new building application is higher than the other building types. When looking at the total scores of the green building criteria, there are no big differences but each country has some difficulties in getting different criteria.