Pelton türbini tasarımı ve analizi
Design and analysis of pelton turbine
- Tez No: 460961
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, çift nozullu 5 MW gücünde itki tipi Pelton türbininin tasarım ve nümerik analiz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tasarım ve verim iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Teorik prensipler ve ampirik hesaplamalardan faydalanılarak dizayn stratejisi oluşturulmuştur, ayrıca ön tasarım programı Turbnpro KC4 ilk tasarım elde etmek için kullanılmıştır. Nümerik analizler Flowvision HPC yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Bu kodda türbülans modeli olarak k-w SST kullanılmış olup serbest yüzey akışları için VOF(Volume of Fluid) kullanılmıştır. İlk olarak çift nozullu dağıtıcının daimi analizi gerçekleştirilmiştir ve bu çalışmanın sonucu olarak nozul çıkışından elde edilen hız profili çıktısı jet-çanak etkileşimi analizlerinde kullanılmıştır. Çanaktaki akış modeli görüntülenmiştir. Çanağın eğrisinin kompleks olmasından kaynaklı, çanak yüzeyi eğrisi değiştirme imkanı sunan geçmişte makalelerde yayınlanan Nurbs metodu gibi çanağı kesme ve kaburga oluşturma yöntemi kullanılmıştır. Dönen çark ve multifaz analizleri için çanağa giren suyun vektörlerinin çanak çıkışında yavaşladığı gözlemlenmiştir. Kod üzerinde tork parametresenin oluşturulması ile analizler sonucunda %88 verim değeri elde edilmiştir. Ek olarak tasarımı yapılan türbin sahada kullanılmak ve test edilmek üzere imal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 5 MW horizontal axis-two nozzle impuls type pelton turbine's design and numeric analysis activities were carried out. Design and efficiency refinement activities were performed. Design strategy was generated after researches by utilizing from theoretical principles and ampric assumptions. Furthermore, pre-design software Turbnpro KC 4 was used to obtain the first design. Numeric analysis was performed using Flowvision HPC computer code. k-w SST Turbulance model was used in the code and Volume of Fluid method was used for the free surface flow. Firstly, steady state analysis of distributor with two nozzles was performed and thanks to this work, velocity output of nozzles was used on jet bucket interaction analysis. The flow pattern in the bucket was observed. Due to the complexity of bucket curve, a method splitting the bucket and getting ribs from this sections as well as Nurbs method which gives possibility to change the bucket surface curve published in previous articles was used. Observations for velocity vectors of the entering water to the bucket were decelerated through at the outlet of bucket in rotating bucket and multiphase analysis. 88% efficiency value was obtained after analysis with creating an torque parameter on the code. Additionally, turbine designed in thesis was manufactured for using and testing on site.