Bupleurum lycaonicum snogerup bitki türünün biyolojik aktivitesi
Biological activity of Bupleurum lycaonicum snogerup plant species
  1. Tez No: 460964
  2. Yazar: SEZEN ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada Bupleurum lycaonicum bitki özütlerinin antimikrobiyal, antioksidan aktiviteleri ve DNA etkileşimlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak, bitkinin metanol ve etanol özütleri çıkarılmıştır. Özütlerin antimikrobiyal etkileri agar kuyucuk yöntemi ile hesaplanmıştır. Bu özütlerin E. coli ATCC 25922, B. subtilis ATCC 6633, B. cereus NRRL B-3711, K. pneumoniae ATCC 13883 ve P. aeruginosa ATCC 27853 bakterilerine karşı antimikrobiyal etkisi olduğu, buna karşılık mayalara karşı herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Özütlerin antioksidan etkileri 2,2'-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) radikali süpürücü aktivite ve Folin-Ciocalteu reaktifli fenolik içerik tayiniyle incelenmiştir. Etanol, metanol özütleri ve antioksidan Bütillenmiş Hidroksi Toluen (BHT)'ün DPPH radikal süpürücü aktiviteleri sırasıyla %76,48±1,69; %83,57±1,12 ve %79,15±0,33 olarak bulunmuştur. Metanol ve etanol özütlerinin toplam fenolik içerikleri sırasıyla 109,57±5,67 µg GAE/mg ve 86,23±3,00 µg GAE/mg olarak hesaplanmıştır. İlaveten, bitki metanol ve etanol özütlerinin plazmit DNA üzerine etkisi agaroz jel elektroforezi yöntemiyle incelenmiştir. Özütlerin konsantrasyona ve inkübasyon süresine bağlı olarak DNA'yı kesme aktivitesi belirlenmiştir. Sonuç olarak, Bupleurum lycaonicum bitkisinin yüksek antioksidan aktiviteye sahip olduğu ve DNA üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the antimicrobial, antioxidant activities and DNA interactions of Bupleurum lycaonicum extracts. For this purpose, firstly methanol and ethanol extracts were obtained from this plant. The extracts were analysed for antimicrobial activity by agar well diffusion method. The extracts were shown antimicrobial activity against E. coli ATCC 25922, B. subtilis ATCC 6633, B. cereus NRRL B-3711, K. pneumoniae ATCC 13883 and P. aeruginosa ATCC 27853, whereas the exracts had no antimicrobial activity against tested yeast strains. In addition, the extracts were subjected to in vitro antioxidant activity evaluation by the 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) scavenging activity and total phenolic contents. DPPH free radical scavenging effects of ethanol, methanol extracts and antioxidant Butylated hydroxytoluene (BHT) were determined 76,48±1,69%, 83,57±1,12% and 79,15±0,33 respectively. Total phenolic contents of the methanol and ethanol extracts were found to be 109,57±5,67 µg GAE/mg and 86,23±3,00 µg GAE/mg respectively. The interaction between the extracts and plasmid DNA were analyzed by agarose gel electrophoresis. It was found that the extracts, depending on the concentration of compounds and the duration of incubation, showed effects such as DNA destruction and cleavage. As a result of this study, it was found that Bupleurum lycaonicum has a high antioxidant activity and it has an impact on DNA.