Van kenti ve yakın çevresi kıyı alanlarında yerleşim uygunluğu değerlendirmesi: Görsel analiz yaklaşımları
Settlement suitability assessment for coastal areas of the city of Van and its surroundings: Visual analysis approaches
- Tez No: 460985
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ALPHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu tez çalışmasında, Van kenti ve yakın çevresi kıyı alanlarında doğal ve sosyo-kültürel peyzaj özellikleri ile alanın biyofiziksel peyzaj özelliklerini bir bütün olarak ele alıp kentsel gelişme sürecinde yerleşime uygun alan tespitinde yardımcı olabilecek bir model oluşturulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Van Gölü Güney kıyı bölgesi ve yakın çevresinde yerleşim uygunluğu ve göl görünürlük haritasının üretilmesi üzere uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri araçlarından yararlanmıştır. Araştırma sonucunda gölün araştırma alanındaki bölümüne ait yerleşim uygunluklarına göre değerlendirme, yerleşim uygunlukları ile göl manzarası varlığına göre değerlendirme ve yerleşim uygunlukları ile seçilmiş bakı noktalarının uzman görüşleri sonuçlarına göre değerlendirmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda ortaya çıkan haritalar, veriler, bilgiler ve öneriler; doğal ve kültürel değerler açısından zengin olan uluslararası öneme sahip Van Gölü'nün Güney kıyıları ve yakın çevresinde yerleşim planlamaları ve önemli bir göl peyzajı niteliğindeki alanın yüksek değer taşıyan görsel kaynaklarının korunması için temel altlık durumunda olabilecektir. Böylece kentsel gelişim planlama çalışmalarında karar vericiler tarafından bölgeye ait görsel peyzaj kaynaklarının varlığı gözetleyerek daha sağlıklı kararlar verilebilecektir. Bu bağlamda önerilerden yararlanılmasının, yörenin gelişimine büyük ölçüde katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. Ayrıca bu yaklaşım modelinin benzerlik taşıyan diğer kentler için de örnek teşkil edebilecek bir bakış açısını sunabileceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to create settlement suitability assessment for coastal areas of the cıty of van and ıts surroundıngs. Data on natural and cultural resources were used and physical planning recommendations were provided based on lake visibility and visual landscape quality. Remote sensing and geographical information tools were employed to create settlement suitability and lake visibility maps. Assessments were made for settlement suitability of the lake coastal zones, for settlement suitability and lake view and for settlement suitability and selected points of orientation along with expert opinions. Resultant maps, data, information and suggestions of this study may constitute a basic database for settlement planning of coastal zones of Lake Van and close surroundings and for preservation of visual aspects of lake landscapes. In this way, decision makers in urban development planners will be able to make sound decisions through considering landscape sources. In this sense, present suggestions may have great contributions to development of the region. The present approach can also be used for other provinces with similar characteristics and may provide them a sample perspective in urban planning.