Proje yönetim sürecinin iyileştirilmesi: bilişim sektöründe bir uygulama
Improvement of the project management process: an application in software industry
- Tez No: 460996
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Günümüzde yazılım sistemleri üretim, finans, sigorta, sağlık, ulaşım, finans ve daha birçok farklı alanda karşımıza çıkmaktadır. Firmaların çoğunda gerekli yazılımlar olmadan organizasyonun yaşamını devam ettirmesi mümkün gözükmemektedir. Organizasyonların artan rekabet ve gelişen teknoloji yüzünden yazılım sistemlerine olan ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Değişen teknoloji ve müşterilerin talepleri, yazılım sistemlerini gün geçtikçe çok daha karmaşık hale getirmektedir. Araştırmalara göre yazılım projelerinin büyük bir çoğunluğunun hatalı, güvenilirliği az, müşteri istek ve ihtiyaçlarına çözüm geliştiremeyen ve zamanında teslim edilmeyen yazılımları ürettiği gözlemlenmiştir. Temel sorunun yazılım geliştirme sürecindeki eksikliklerden kaynaklandığı ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, yazılım geliştirme süreci temel yönleriyle incelenmeye çalışılmıştır. Yalın teknikler ve Değer akış haritalama yöntemiyle birlikte yazılım geliştirme metodolojileri arasından seçim yapılması sağlanarak genel teorik bilgilere değinilmiştir. Bilişim sektöründe yalın bir uygulama örneği verilerek, değer akış haritalama yöntemi kullanılmıştır. Değer akış haritasının analizi ile hazırlık süreleri ve değer katmayan faaliyetler tespit edilmiştir. Oluşturulan gelecek durum akış haritası ile yalın tekniklerden faydalanılarak yazılım geliştirme süreci iyileştirilip, proje başarı durumuna göre analiz edilerek uygulama değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, software systems are emerging in manufacturing, finance, insurance, healthcare, transportation, finance and many other areas. In most companies, it is not possible to maintain organizational activities without software. Organizations are increasingly in need of software systems due to increased competition and improved technology. The change of technology and demans of customers make more complex day after day the software systems. According to the researches observed the most of software projects are erroneous, less realiability, unable to develop solutions for customers needs and the software couldn't be delivered on time. The main problem is the lack of software development process. In this study, the software development process examined in terms of basic aspects. Lean techniques and value stream mapping method, as well as software development methodologies, have been selected to address the general theoretical knowledge. An application example is given in the information sector and value stream mapping method is used. An analysis of the value stream chart has identified the preparation times and activities that do not add value. The software development process was improved by using the generated future state stream map and lean techniques and the project was analyzed according to the success status and this application was evaluated.