Çatı arası mekanlarında doğal ışık kullanımı
Use of natural light in roof spaces
  1. Tez No: 460997
  2. Yazar: HAKAN ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çatı arası mekânlarının kullanımı gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Çatı araları doğru planlandığında yapılara ilave yaşam alanları sunmaktadır. Enerji verimliliğine katkısı yaşam alanı olarak planlandığında daha fazla olmaktadır. Yapıyı bütünleyen parçalardan biri olan çatılar bu anlamda estetik ve fonksiyonel özellikleri ile de ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada çatı arası mekânlarının doğal ışık kullanılarak aydınlatılmasını, aydınlatmada kullanılan tasarımsal farklılıklar irdelenmiş bilgisayar ortamında aydınlanma analizleri yapılmıştır. Bu tez de ayrıca gün ışığı ölçümleri ve birimi hakkında bilgilendirmede yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of roof spaces has been gaining importance with each passing day. When the roof spaces are planned appropriately, they provide extra living spaces to the structure. Their contribution to the energy efficiency is being more, when they are planned as a living space. The roofs, which are among the pieces completing the structure, come to the fore with their aesthetic and functional features in this respect. Within this study, lightening roof spaces by using natural light and schematic differences used in lightening were discussed, and lightening analysis was made in the computer environment. Moreover, information about daylight measurements and units are given in this thesis.