Acinetobacter baumannii OXPHOS inhibitörleri hakkında kuantum kimyasal ve QSAR çalışması
The quantum chemical and QSAR studies on Acinetobacter baumannii OXPHOS inhibitors
  1. Tez No: 461010
  2. Yazar: AFAF A. SALEMN ABADALRAHM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KANDEMİRLİ, YRD. DOÇ. DR. HAKAN SEZGİN SAYINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bir pleomorfik aerobik gram negatif basil olan Acinetobacter baumannii, birçok antibiyotiğe dirençli hastanelerde bir salgına neden olan bir patojendir. Bir baumannii su organizmasıdır ve tercihan su ortamlarını kolonileştirmektedir. Bakteriyel kontaminasyon yara iyileşmesinin zayıflamasından kaynaklanmaktadır. Çözülmemiş bakteriyel enfeksiyonlar, yaranın kapanmasını inhibe eder ve alttaki dokuyu yok eder. Patojenik bakterilerin salgıladığı güçlü eksotoksinler ve proteazlar nedeniyle yaranın kapanmasını ve patojenik bakterilerin salgıladığı güçlü eksotoksinler ve proteazlar nedeniyle altta yatan dokuları yok eder Bu tezde, ATP formundaki enerji üretiminde önemli bir rol oynayan bakteriyel oksidatif fosforilasyon (OxPhos) sistemini seçici olarak hedefleyen bazı moleküllerin kuantum kimyasal özellikleri incelenmiştir. B3LYP yöntemi ile 6-311G` (d, p) ve 6-311 ++ G (2d, 2p) baz kümeleri ile yapılan kimyasal hesaplamalarla elde edilen en yüksek dolu moleküler orbital enerjisi (EHOMO), en düşük boş moleküler orbital enerjisi (ELUMO), Mulliken atomik yükler ve bağ uzunlukları değerlendirmiştir. Ayrıca global sertlik (), yumuşaklık (S), elektronegatiflik (), kimyasal potansiyel (), elektrıfilisite (ω) gibi tanımlayıcıların hesaplaması yapılmıştır. DRAGON yazılımını kullanarak, 3224 tanımlayıcılar, Geometrik,yapısal ve topolojik tanımlayıcılar atom merkezli parçalar, moleküler özellikler ve diğerleri orijinal değişkenler olarak hesaplanarak aktivite ile tanımlayıcılar aradında ilişki incelenmiştir.A.baumanii'ye karşı iyi bir antibakteriyel etki gösteren 1H-benzo[d]imidazoaul-2(3H)-imin alt türevlerınin kuantum kımyasal çalışmaları yapılarak moleküler yapı arasındaki ilişkiler 1 ila 12 arasındaki kimyasal bileşenler için doğrusal regresyon modeli kullanılarak yapılmış , 13 ila 29 arasındaki kimyasal bileşenler için ANNs yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Acinetobacter baumannii, which is a pleomorphic aerobic gram-negative bacillus, is a pathogen causing concern of an outbreak in hospitals with resistance to many antibiotics. A baumannii is a water organism and preferentially colonizes aquatic environments. Bacterial contamination is due to impairment of wound healing. Unresolved bacterial infections inhibit wound closure and destroy underlying tissue due to the potent exotoxins and proteases secreted by pathogenic bacteria. In this Thesis some molecules are given that selectively target the bacterial oxidative phosphorylation (OxPhos) system, which plays an essential role in energy production in the form of ATP. Some of the electronic and molecules properties of molecules such as the highest occupied molecular orbital energy (EHOMO), lowest unoccupied molecular orbital energy (ELUMO), the energy gap between EHOMO and ELUMO, Mulliken atomic charges, bond lengths obtained from the quantum chemical calculation using B3LYP with 6-311G(d,p) and 6-311++G(2d,2p) basis sets were evaluated. Besides. Calculations of some QSAR descriptors such as global hardness (), softness (),electronegativity (),chemical potential (), Global Electrophilicity (ω), and nucleofugaliti (En), electrofugality (Ee) were performed. The relationship between quantum chemical descriptors of 1H-benzo [d] imidazoaul-2 (3H) -imine sub-derivatives showing a good antibacterial effect against A. baumanii and The relationship between activity and descriptors obtained byuUsing DRAGON software, 3224 descriptors calculated as the original variables, including geometrical, constitutional and topological descriptors, atom-centered fragments, molecular properties and many others were studied.