Kastamonu ilindeki gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) işletmelerinin mikrobiyolojik olarak incelenmesi
Microbilogical investigation of rainbow trout farms (Oncorhynchus mykiss) in Kastamonu
- Tez No: 461009
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Aquatic Products, Veterinary Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Kastamonu ilinde faaliyet gösteren Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ve tesislerinde örneklemelerin yapıldığı dönemlerde porsiyonluk (250 g) balık bulunduran gökkuşağı alabalığı üretim çiftliklerinin mikroaerofilik patojen bakteri florası incelenmiştir. İşletmelerden aylık olarak örneklemeler yapılmıştır. Balık çiftliklerinden alınan örnekler steril buz dolu kaplar içerisine konularak ve laboratuvara getirilmiştir. Laboratuvarda balıkların dış muayeneleri yapıldıktan sonra, insizyon yolu ile balıkların hematopoetik dokularından bakteriyolojik incelemeler için örnek alınmıştır. İşletmelerden alınana balık numunelerinden, balıklarda patojen olduğu bilinen Aeromonas hydrophila, Lactococcus garviae, Vibrio anguillarum ve Vibrio fluvialis bakterileri izole edilmiştir. İşletmelerin üretim sularından alınan su örneklerinden ise patojen bu bakteriler dışında Burkholderia cepacia, Pseudomonas aeruginosa and Pseudomonas fluorescens baterileri izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we investigate local rainbow trout farm in Kastamonu within provincial boundariesn which have been registered from Ministry of Food, Agriculture and Livestock. We collected some samples from rainbow trout (250g) is located on the farms for determination their microaerophylic pathogenic bacterial flora. The sample collection doing monthly and the samples transferred to laboratory within the ice box. After the external inspection, fishes ventral way were opened through an incision procedure and collect bacteriological samples from hematopoietic tissue. According to isolation results, we found some bacteria which are known fish pathogen, this are Aeromonas hydrophila, Lactococcus garviae, Vibrio anguillarum and Vibrio fluvialis. In addition to these results we isolated some bacteria belonging to Burkholderia cepacia, Pseudomonas aeruginosa and Pseudomonas fluorescens from the farm water.