Balık sepsis modelinde Echinacea purpurea özü etkisinin NBT, MPO, lizozim testinin kullanılarak araştırılması
The investigation of the effects of Echinacea purpurea extract on fish sepsis model using NBT, MPO and lysozym test
  1. Tez No: 461012
  2. Yazar: MABROUKA ALFAZZANI EGRABI JIRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma NBT, MPO ve lizozim testi kullanılarak balık sepsis modelinde bir Echinacea purpurea özü etkilerinin araştırılmasıdır. Sepsis akut hayatı tehdit eden klinik bir durumdur ve yoğun bakım ünitelerinde ölüm ana nedeni olmaya devam ettiği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, septik balığın sepsisin erken ve son aşamasında iken, Ekinezya purpurea (E. purpurea ekstresi) metanolik ekstrelerinin kısa süreli uygulamalarının bağışıklık sistemini uyarıcı etkilerini araştırmaktır. Sepsis modeli, ilk 7 gününde ve deney II yedinci günde sazan balığının bir türü olan Cyprinus carpio"a intraperitoneal olarak anaerobik gram negatif bakteri (Aeromonas hydrophila) enjekte edilerek oluşturulmuştur. Özler iki farklı konsantrasyonda (24 mg, 36 mg) oral Deney I ve Deney II, 18 gün boyunca sazan balığının Cyprinus carpio türüne (4,54 ± 0.1 g) uygulanarak çalışma yapılmıştır. Bu çalışmada kullanılan doz, düşük dozda (24 mg) olarak seçilmiştir. Bu dozdaki Echinacea purpureanın önemli ölçüde, solunum patlaması, miyeloperoksidaz ve lysozyme gibi spesifik olmayan bağışıklık parametrelerinin artışına neden olduğu bildirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study to investigate of the effects of an E. purpurea extract on the fish sepsis model using NBT, MPO and lysozym test. Sepsis is an acute life-threatening clinical condition and remains the main reason of death in intensive care units. The aim of the study is to investigate the immunostimulant effects of the methanolic extracts of short term administration of E. purpurea (extract of E. purpurea) on the septic fish was in the early and at the end stage of sepsis. Sepsis was caused by Aeromonas hydrophila that has been injected intraperitoneally in Cyprinus carpio on the first day of experiment I and in the seventh day of experiment II. Two different concentrations of extracts (24 mg and 36 mg) were orally administered to Cyprinus carpio (4,54 ± 0.1 g) for one week in the experiment I and for 18 days in the experiment II. In this study, we report that E. purpurea at low dose (24 mg) significantly increased some non-specific immune parameters such as respiratory burst, myeloperoxidase, and lysozyme.