Kastamonu içme suyunu sağlayan Karaçomak göletinin mikrobiyolojik ve kimyasal yönden incelenmesi
Microbiological and chemical investigation of drinkable water of Karacomak lake in Kastamonu
  1. Tez No: 461013
  2. Yazar: AMNA MOHAMED ALKILANI EMHEMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Public Health, Microbiology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı; Kastamonu ilinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Karaçomak Baraj Göleti suyunun kimyasal ve mikrobiyolojik olarak incelenmesidir. Bu maksatla Karaçomak Baraj Göletinde belirlenen dört faklı istasyondan alınan su örneklerinin insan içme kullanımı bakımından fizikokimyasal ve mikrobiyolojik incelemesi yapılmıştır. Kimyasal, fiziksel ve bakteriyolojik olarak incelenmesi yapılan su örneklerinden elde edilen sonuçlar Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı (Türkiye Halk Sağlığı Kurumu) tarafından hazırlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayımlanan konu hakkındaki düzenlemeler ile karşılaştırılmıştır. Karaçomak Baraj Göletinde belirlenen istasyonlardan alınan örneklerde: Ortalama sıcaklık 4,45±0,75 ºC; pH 8,84±0,12; çözünmüş oksijen 9,90±1,30 mg L-1; toplam alkalinite 37,50±11,09 mg L-1; toplam sertlik 25,63±6,04 mg L-1; türbidite 4,69±5,96 FTU, toplam nitrat 0,50±0,28 mg L-1; nitrit 0,03±0,04 mg L-1; fosfat 0,18±0,095 mg L-1 ve amonyum 0.08±0.06 mg L-1 olarak ölçülmüştür. Yapılan mikrobiyolojik inceleme sonucunda toplam bakteri sayısı ortalama 115±124 cfu mL-1 olarak sayılmıştır. Ayrıca Karaçomak Baraj gölünden alınan örneklerden elde edilen bakteri izolatların Pseudomonas aeruginosa bakterisi olduğu tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the chemical and microbiological analysis of some samples which have been taken from Karaçomak Lake in Kastamonu. This lake is a staple source of potablo water in the city of Kastamonu. In this study drinking water samples, from the four stations sources of Karaçomak Dam Lake in Kastamonu, were analyzed physicochemical and microbiological, to find out their suitability for drinking purposes. All the result of chemical, physical, and bacteriological analysis of water had been compared with Turkish Republic Water Regulations Intended for Human Consumption and World Health Organisation Guidelines of the quality of drinking water. Temperature, pH, dissolved oxygen, total alkalinity, total hardness, turbidity, total nitrate, nitrite, phosphate and ammonium were measured, average 4.45±0.75 ºC, 8.84±0.12, 9.90±1.30 mg L-1, 37.50±11.09 mg L-1, 25.63±6.04 mg L-1, 4.69±5.96 FTU, 0.50±0.28 mg L-1, 0.03±0.04 mg L-1, 0.18±0.095 mg L-1 and 0.08±0.06 mg L-1, respectively. Total germ count was found to average 115±124 cfu mL-1. Also Pseudomonas aeruginosa was isolated from water samples of Karaçomak Dam Lake