5-fluoro- isatin tiyosemikarbozon türevlerinin DNA ile etkileşiminin incelenmesi ve antimikrobiyal etkilerinin belirlenmesi
Identification of interaction of 5- fluoro isatin thiosemicarbazone derivatives with DNA and determination of their antimicrobial activities
  1. Tez No: 461014
  2. Yazar: SANA ALI MUSTAFA SOOF
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ÇELİK ALTUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Chemistry, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
5-Fluoro-isatin-3-(N-2-Fluoro fenil) tiyosemikarbozon, 5-Fluoro isatin-3-(N-4-Fluoro fenil) tiyosemikarbozon, 5- Fluoro fenil-3-(N-4-Nitro fenil) tiyosemikarbozon, 5- Fluoro fenil-3-(N-2-Fluoro fenil)-Zn tiyosemikarbozon, 5- Fluoro fenil-3-(N-4- Fluoro fenil)-Zn tiyosemikarbozon ve 5-Fluoro isatin-3-(N-4-Nitro fenil)-Zn tiyosemikarbozon, 5- Fluoro isatin tiyosemikarbazit türevlerinin reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Seçilen bakteriler için antibakteriyal aktivite incelenmiştir. Sentezlenen bu moleküller ile buzağı timus DNA'nın (CT-DNA) etkileşimini incelemek için Ultraviyole-visible (UV-Vis) spektroskopik yöntem kullanılmıştır. Bileşikler (1-6), Serratia marrescens, Staphylococcus huminis, Staphylococcus edidermis ve Klebsiella pneumonia üzerinde inhibisyon zonları göstermiştir. Bileşikler (1-6), CT-DNA ile de etkileşim sergilemiştir. Bu bileşikler, CT-DNA ve mikroorganizmalar üzerindeki etkilerine göre potansiyel ilaçlar olabilir. Bunun yanında bu bileşiklerin in vivo aktivitesi ve toksisitesini değerlendirmek için ileri araştırmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
5-Fluoro isatin -3-(N-2-Fluoro phenyl) thiosemicarbazone, 5-Fluoro isatin -3-(N-4-Fluoro phenyl) thiosemicarbazone, 5-Fluoro isatin -3-(N-4-Nitro phenyl) thiosemicarbazone, 5-Fluoro isatin -3-(N-2-Fluoro phenyl)-Zn thiosemicarbazone, 5-Fluoro isatin -3-(N-4-Fluoro phenyl)-Zn thiosemicarbazone and 5-Fluoro isatin -3-(N-4-Nitro phenyl)-Zn thiosemicarbazone were synthesized by the reaction of 5-Fluoro isatin thiosemicarbazide derivatives. Antibacterial activity was studied for selected bacteria. Ultraviolet-visible (UV-Vis) spectroscopic method was used to investigate the interaction of Calf Thymus DNA (CT-DNA) with these synthesized molecules. The compounds (1-6) showed inhibition zones on Serratia marrescens, Staphylococcus huminis, Staphylococcus edidermis and Klebsiella pneumonia. In addition, compounds (1-6) displayed interaction with CT-DNA. These compounds may be potential drugs according to their effects on CT-DNA and microorganisms. Besides further studies may be suggested to evaluate in vivo mode of action and toxicity of these compounds.