Farklı yaşlardaki kızılçam plantasyon sahalarında topraktaki karbon miktarının değişimi
Variation in the soil at different ages of the red pi̇ne plantation area
  1. Tez No: 461025
  2. Yazar: ÖZGE TOKUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, Sinop İşletme Müdürlüğü, Gerze İşletme Şefliği alanı içerisinde saf kızılçam meşcerelerinde benzer koşullar altındaki farklı yaş grupları ile açıklık alan özelliğindeki belirlenen alanlardan topraktaki karbon miktarının değişimi ortaya konulmuştur. Çalışma sonucunda farklı çağ sınıflarında üst toprak katmanı (0-10cm) için ortalama karbon miktarına ait değerler a çağ sınıfı için 62,18 ton/ha, b çağ sınıfı için 61,63 ton/ha, c çağ sınıfı için 71.42 ton/ha ve kontrol parseli için ise 56,4 ton/ha bulunmuştur. Üst toprak katmanlarından (0-10cm) alınan toprak örnekleri karbon miktarı bakımından değerlendirildiğinde; ortalama karbon miktarı değerinin açıklık alanda daha yüksek, organik madde miktarının ormanlık alanlarda daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Farklı çağ sınıflarında alt toprak katmanı (10-20cm) için ortalama karbon miktarına ait değerler a çağ sınıfı için 64,55 ton/ha b çağ sınıfı için 66,21 ton/ha c çağ sınıfı için 72,67 ton/ha ve kontrol parseli için ise 52,69 ton/ha bulunmuştur. Alt toprak katmanlarından (10-20cm) alınan örnekleri karbon miktarı bakımından değerlendirildiğinde; ortalama karbon miktarı değerlerinin açıklık alanlarda daha düşük, organik madde miktarının ormanlık alanlarda daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done at Kastamonu Regional Directorate of Forestry, Sinop Forest Management Directorate, forest management units Gerze area. We determined to chancing the amount of carbon in the soil at pure red pine stands in the open area and different age groups under similar conditions. As a result of this study the value of the average amount of carbon at top soil layer (0-10cm); for a age class 62,18 t/ha, b age class 61,63 t/ha, c age class 71,42 t/ha and for control parcel 56,4 t/ha. When soil samples taken from top soil layers are evaluated in terms of carbon content, the average amount of carbon was found to be higher in the open area and the amount of organic matter was higher in the forest areas. The value of the average amount of carbon at lower soil layer (10-20cm); for a age class 64,55 t/ha, b age class 66,21 t/ha, c age class 72,67 t/ha and for control parcel 52,69 t/ha. When soil samples taken from top soil layers are evaluated in terms of carbon content, the average amount of carbon was found to be lower in the open area and the amount of organic matter was higher in the forest areas.