Mimoza (Acacia mollissima) ve kebrako (Schinopsis lorentzii) tanenleri ile emprenye edilen ahşap malzemelerin üst yüzey işlemlerine uygunluklarının araştırılması
Investigation of the suitability to the surface treatment of wood materials impregnated with mimosa (Acacia mollissima) and quebracho (Schinopsis lorentzii) tannins
  1. Tez No: 461069
  2. Yazar: HEDİYE CEYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu projenin amacı, bazı bitkisel ekstraktlar ile emprenye edilen odunların üst yüzey işlemlere uygunluklarının tespit edilmesidir. Bu kapsamda böcek ve mantarlara karşı etkinliği daha önceden tespit edilen bitkisel ekstraktlardan, kebrako (Schinopsis lorentzii) odun ekstraktı ve mimoza (Acacia mollissima) kabuk eksraktları emprenye maddesi olarak değerlendirilmiştir. Belirtilen bitkisel ekstraktlar kayın (Fagus orientalis L.) odun örneklerinden hazırlanacak deney örnekleriyle emprenye edilmiştir. Emprenye edilen odun örnekleri poliüretan, selülozik ve su bazlı vernikler ile muamele edilmiştir.. Üst yüzey işlemine tabi tutulan numuneler yaşlandırma işlemi uygulanmış ve yapışma direnci, yüzey pürüzlülüğü, çizilme testi, salınımsal sertlik ve renk testleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, ekstraktlar ile yapılan emprenye işlemi, yapışma direnci, yüzey pürüzlülüğü ve salınımsal sertlik özelliklerini olumsuz etkilerken, toplam renk değişimi, emprenye maddelerinin konsantrasyon sevilerindeki artışla beraber artış göstermiştir. Vernik türleri bazında elde edilen sonuçlar incelendiğinde tüm testlerde poliürean verniğinin diğer verniklere göre daha olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Yaşlandırma işleminin malzemenin yüzey pürüzlülüğü ve toplam renk değişimi üzerinde olumsuz etkileri gözlenirken, yapışma direnci, çizilme direnci ve salınımsal sertlik özelliklerinin 100 saatlik yaşlandırmada en olumlu sonuçların elde edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the effect to wood surface properties of some extracts. In this study, mimosa (Acacia mollissima), and quebracho (Schinopsis lorentzii) were tested as impregnation material. These extracts were used to impregnate beech (Fagus orientalis L.) wood specimens. Following the impregnation, the wood specimens were coated with polyurethane, cellulosic and water based varnishes. The finished specimens were exposed a QUV accelerated weathering tester for measuring surface adhesion resistance, surface roughness, hardness, scratch resistance, and color volues. Impregnation process made from extracts was effected negativelly of surface adhesion resistance, surface roughness, hardness. Colar changes were rised with higher consentration levels of extracts. The polyurethane varnish has positive effect in the all surfaces tests, when the investigation of diferences between varnish species. While the colar and surface roughness were negativelly effected with accelerated weathering process, surface adhesion resistance, hardness and scratch resistance were the most positivelly effected with accelerated weathering for 100 hours.