Balkan Savaşlarında İşkodra Vilayeti (1912-1913)
Scutari during the Balkan Wars (1912-1913)
  1. Tez No: 386899
  2. Yazar: MIMOZA JATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FUAT ÖRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Balkanların önemli şehirlerinden biri olan İşkodra Fatih Sultan Mehmet'in bizzat katıldığı bir sefer sonucu 1479'da fethedilmiştir. Osmanlı döneminde Kuzey Arnavutluk'un kültürel ve ekonomik merkezi haline getirilmiştir. Vilayetin sahip olduğu coğrafi konumu zaman içinde idari askeri ve hukuki yapıda birtakım değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Bunun sonucunda vilayet hem idari hem hukuki olarak farklı özelliklere ve ayrıcalıklara sahip yönetim birimlerinden oluşmuştur. Yerel farklılıklara saygı sayesinde bölge halkının Osmanlı Devleti'ne olan bağlılığı korunmuştur. İşkodra'daki Osmanlı idaresi 1912-1913 Balkan Savaşları nihayetinde dramatik bir biçimde son bulmuştur. Osmanlı Devleti savaştan mağlubiyetle ayrılınca bütün Rumeli'yi kaybetmiştir. Tezimizde Balkan Savaşları genel olarak ele alındıktan sonra İşkodra'nın kuşatılması ve şehrin Karadağ askerlerine teslim süreci ele alınmıştır. Ayrıca müttefik ordunun yaptığı katliamlar gözler önüne serilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main city of Albania named Scutari was captured by Fatih Sultan Mehmet in 1479 in a period of Ottoman. Because of its geographic location Scutari became as military cultural and economic as governmentally very important and strategic city. As it is in the Ottomans tradition while they captured Scutari they left regional people in peace and their own culture. Due to that reason the people of Scutari kept their loyalty by respect good humour to empire. After the Balkanian Wars the governmental direction of Ottomans ends in a very dramatically way after they left Rumeli. After all studies about Balkanian Wars in out thesis we tell much about duration of under the siege of Scutari and delivering the city to the forces of Montenegro.